מי עזר לנאצים

"משפחה" מתווכח עם חדו"ש: הרפורמים גרמו להשמדה

במאמר בעיתון החרדי נכתב, כי החרם שהכריזו היהודים הרפורמים בארה"ב על גרמניה הנאצית קידם את התוכנית של היטלר להשמיד את היהודים

נשיא המדינה שמעון פרס, שני מימין, בביקור אצל מנהיג דגל התורה הרב אהרון לייב שטיינמן, שני משמאל, בביתו בבני ברק . 10.03.2010. צילום: שוקי לרר לפלאש 90.נשיא המדינה, שמעון פרס, בביקור אצל מנהיג דגל התורה הרב אהרון לייב שטיינמן, בביתו בבני ברק. צילום: שוקי לרר, פלאש 90

פרסום דבריו של מנהיג דגל התורה, הרב אהרון לייב שטיינמן, שייחס לציונות אחריות לשואה, באתר חדו"ש, גרר תגובה בעיתון החרדי "משפחה". שטיינמן אמר כי הציונים התגרו בהיטלר וייתכן שאם לא היו עושים זאת יחסו ליהודים היה אכזרי פחות. שטיינמן הוסיף: "כידוע לפני השואה ניסו הציונים להתגרות בהיטלר הצורר ימ"ש (יימח שמו) ולהטיל סנקציות נגד מדינת גרמניה, אולם החרדים לדבר ה' התנגדו וסברו שאל לנו להתגרות בו, שזה רק יכול להגדיל את הסכנה עלינו ושלא לטובתנו. ואכן לבסוף התברר שההתגרות נגדו לא היתה לטובה עבורנו".

במאמר המתפרסם ב"משפחה" נכתב, כי שטיינמן התייחס בעיקר לצורך להימנע מהתגרות בגויים, בהקשר של תקיפה צבאית באיראן. "למרות קיומה של מדינת ישראל, עדיין אנו בגלות אצל הגויים ועלינו להיזהר בהתנהגותם כלפינו". העיתון החרדי מתייחס לדבריו של שטיינמן בדבר החרם על גרמניה שהכריזו הציונים והרפורמים בארצות הברית, לאחר עליית הנאצים לשלטון. "אנו יודעים שהתוצאה היתה הפוכה וחרם הזוי זה הגביר את שנאתו של הצורר עד קידום תוכנית ההשמדה".

"משפחה" מגיב על הודעה לעיתונות של חדו"ש, שבה הביע רגב סלידה מן השנאה העמוקה של שטיינמן לציונות, עד שהוא מוכן להעליל עליה כי היא אחראית לתוכנית ההשמדה של היטלר.

העיתון החרדי מציין כי התגייסותו של רגב, רב רפורמי, למען הציונות, "קצת מוגזמת". לפי המאמר, התנועה הרפורמית בגרמניה ובארצות הברית התייחסה לציונות בהתנגדות מוחלטת. "אמנם היו רבנים רפורמים שהיו בו זמנית גם ציונים, אך התנועה בכללותה רחוקה היתה ממנה".

העיתון מצטט מסמך שבו נטען כי שגריר גרמניה בארצות הברית העביר להיטלר דו"ח על ועידת מנהיגי הציונות והקונגרס היהודי

אין הכוונה לומר שסטפן וייז ידע שאלו יהיו תוצאות הכרזת החרם האומללה שלו. אבל אין גם להתעלם מן העובדה, שהיה כאן סיוע עקיף לניסיונות ההשמדה שלהם

בניו יורק, שבה הכריז סטפן וייז, ציוני וממנהיגי התנועה הרפורמית, מלחמה על גרמניה בשם העם היהודי. "למקרא הדו"ח קיבל היטלר התקפת טירוף, התנפל מלוא קומתו ארצה, נשך את השטיחים וצעק: 'עתה אשמידם! עתה אשמידם!' לאחר מכן כינס את הוועידה בוואנזה שבה ערכו את התוכנית המפורטת של ההשמדה", מצטט "משפחה" מהמסמך.

חוקרי השואה בישראל הוכיחו כי דברים אלה חסרי כל בסיס וכי רק בגלל השנאה לציונות מעלילים החרדים עלילות כאלה, כפי שטוען הרב רגב, כותב "משפחה".

כדי להוכיח כי בכל זאת יש בסיס לטענה שהעלה, מצטט "משפחה" כתבה שפורסמה ב-2004 בעיתון "הראלד טריביון", שלפיה ג'יימס מקדונלד, לימים השגריר הראשון של ארה"ב בישראל, חשד כבר ב-1933 כי כוונת הנאצים היתה להשמיד את יהודי אירופה. מקדונלד שוחח עם ידיד גרמני שלו, ארנסט האנפשטגל, שהיה בין המקורבים להיטלר. האנפשטגל סיפר למקדונלד כי כאשר תיאר להיטלר את המגמה המתהווה – להטיל חרם על גרמניה – הפיהרר הכה באגרופיו וצעק "עכשיו נוכיח להם שאיננו מפחדים מהם, מיהדות העולם. יש לרמוס ולהשמיד את היהודים".

"לידיעתו של מר רגב, מדובר לצערנו בעובדה היסטורית", כותב "משפחה", "אין הכוונה לומר שסטפן וייז ידע שאלו יהיו תוצאות הכרזת החרם האומללה שלו. אבל אין גם להתעלם מן העובדה, שהיה כאן סיוע עקיף לניסיונות ההשמדה שלהם".

לידיעה על דבריו של שטיינמן באתר חדו"שאיך תוכל לפעול?