בחזרה לבן-גוריון

בעבודה מציעים: פטור ל-4,000 תלמידי ישיבות בשנה

ההצעה שמגבש ח"כ יצחק הרצוג נועדה להיות חלופה לחוק טל, שבוטל בבג"ץ

משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל. מרץ 2010משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל. מרס 2010

במפלגת העבודה מתגבשת הצעה, שלפיה תיקבע מכסה למתן פטור מגיוס לתלמידי ישיבה. ההצעה המתגבשת אמורה להיות חלופה לחוק טל, שבוטל על ידי בג"ץ לפני כחודשיים. לפי ההצעה, בכל שנה יינתן פטור ל-4,000 תלמידי ישיבה, כמחצית ממחזור הגיוס השנתי של בחורי ישיבה.

את ההצעה מגבש חבר הכנסת יצחק הרצוג, בתמיכתה של יו"ר העבודה שלי יחימוביץ'. ההצעה נדונה בוועידה הרעיונית של מפלגת העבודה והרצוג יציג אותה גם ב"מאהל הפראיירים" בירושלים.

ההצעה, כותבת מזל מועלם ב-nrg, היא חזרה למתווה שגיבש ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון, שקבע מכסה של פטורים לבחורי ישיבה. לפני כחודש הציע יו"ר ועדת חוץ וביטחון ויו"ר קדימה, שאול מופז, חלופה לחוק טל המבוססת גם היא על מכסה שנתית של פטור מגיוס. מופז הציע להעניק 1,000 עד 2,000 פטורים מדי שנה.

לפי ההצעה, בכל שנה יינתן פטור לכמחצית ממחזור הגיוס השנתי של בחורי ישיבה

"ראש הממשלה בנימין נתניהו מורח את הסוגיה ונלחץ אל הקיר על ידי שותפיו הקואליציונים", טען הרצוג. "הצעת מופז נראית כלא ישימה, כי היא קיצונית מדי. בן-גוריון היה חכם מאוד בהצעתו. הוא פטר 400 בחורי ישיבה מדי שנה, כשהיישוב היהודי מנה 600 אלף. היום יש בישראל 6 מיליון יהודים. לכן יש לשמור על אותו יחס ולקבוע מכסת פטור ל-4,000 תלמידי ישיבות".

לפי הצעתו של הרצוג, שתובא בקרוב לדיון בסיעת העבודה, מעבר לפטורים שיוענקו ישרתו כל שאר החרדים בשירות צבאי או אזרחי. ח"כ יוחנן פלסנר, שריכז את הצעת החוק שתציע קדימה בראשות מופז, אמר בתגובה כי הוא "שמח שבמפלגת העבודה הגיעו לאותה מסקנה, שצריך להחזיר את עקרון בן-גוריון".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?