גמילות חסדים

עמותת סיוע לנזקקים חשודה בהונאה במיליוני שקלים

חמישה בכירים בעמותת חזון ישעיה נעצרו. חשודים בין השאר במרמה, זיוף והלבנת הון

מטבח בבית תמחוי. צילום: Tmuna Fish, flickrמטבח בבית תמחוי (למצולמים אין קשר לכתבה). צילום: Tmuna Fish, flickr

חמישה בכירים בעמותת חזון ישעיה חשודים בעבירות הונאה בהיקף של מיליוני שקלים. הבכירים נעצרו ושופטת בית משפט השלום בראשון לציון, שרית זמיר, האריכה את מעצרם בתחילת השבוע. איתמר לוין מציין ב-News1, כי הסופר אלי ויזל, הוא "מנהל הכבוד" של העמותה וכי בעבר נשא בתואר זה אפרים קציר ז"ל, שהיה נשיא המדינה הרביעי. לשני האישים אין כל קשר לחשדות המיוחסים לעמותה, אבל ונראה שהיא ניצלה את שמותיהם כדי לגייס את התרומות.

חזון ישעיה תומכת בנזקקים ובמעוטי יכולת, בהם ניצולי שואה, באמצעות אספקת ארוחות חמות בבתי תמחוי וחלוקת מזון בבתים. מקורות המימון העיקריים שלה הם תורמים מחו"ל, המזרימים לה עשרות מיליוני שקלים בשנה. על פי החשד, הבכירים ניפחו את מספר הנהנים משירותי העמותה במאות אחוזים, כדי לקבל תרומות יתרות. דרך אחרת שבה הונו את התורמים היתה ביצוע עסקים נרחבים במשך שנים, בהיקפים של

לפי החשד, העמותה השתמשה בשמותיהם של אלי ויזל ואפרים קציר ז"ל כדי לגייס תרומות

עשרות מיליוני שקלים ובלא כל קשר למטרות העמותה. לחשודים מיוחסות עבירות של מרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, גניבה בידי מורשה, זיוף והלבנת הון.

עו"ד אייל כהן, סניגורו של אחד החשודים, טען שמקור החשדות הוא השמצות של עמותות מתחרות. עו"ד עמיחי אספני, המייצג חשוד אחר, טען שהחשד בסחיטה שהועלה נגד מרשו נוגע למעשה לדרישתו לקבל מהעמותה כספים שנפסקו לטובתו בידי בורר.

בראש העמותה עומד הרב אברהם ישראל. לפי אתר האינטרנט של חזון ישעיה, העמותה נוסדה ב-1997 על ידי איש עסקים מניו יורק. העמותה מפעילה רשת של ארבעה מטבחים מרכזיים, המגישים כ-400 אלף ארוחות חמות בחודש ב-60 מקומות שונים בישראל. העמותה מצהירה, כי 97% מכל שקל הנכנס לקופתה מופנים במישרין לנזקקים בישראל.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?