תיק פתוח

גילת: בימי פרשת דרעי איימו על חיי והאזינו לי

העיתונאי שחשף ב"ידיעות אחרונות" את החשדות לפלילים נגד יו"ר ש"ס, כותב בספר חדש על הפרשה כי יצחק רבין לחץ לסגור את התיק

מנהיג ש''ס לשעבר, אריה דרעי, בודק אתרוג במשקל 2 ק''ג במשרדו בירושלים 06.10.08. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90מנהיג ש''ס לשעבר, אריה דרעי, עם אתרוג במשקל 2 ק''ג במשרדו בירושלים. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90

העיתונאי מרדכי גילת, שתחקיר שפירסם ב"ידיעות אחרונות" חשף את מעורבותו בפלילים של יו"ר ש"ס לשעבר אריה דרעי, אמר כי כשעבד על התחקיר קיבל איומים על חייו. בעקבות האיומים, לדבריו, נשא אקדח על גופו.

באתר ואלה נכתב כי בראיון לדן מרגלית בתוכנית "ערב חדש" אמר גילת, שבבדיקה של המשטרה התברר כי כשעבד ב"ידיעות אחרונות" היה נתון להאזנות סתר. גילת פרש מ"ידיעות אחרונות" לפני ארבע שנים והיום הוא כותב ב"ישראל היום" (שם כותב גם מרגלית). הראיון ב"ערב חדש" היה לרגל צאתו לאור של הספר "קללת דרעי" מאת גילת.

בראיון אמר גילת גם, כי בזמן העבודה על התחקיר נתפס אדם שהתחזה לעובד ניקיון של מערכת "ידיעות אחרונות" וחיטט במגירות חדר העבודה שלו. בספר, שיצא בהוצאת כנרת זמורה ביתן, מתאר גילת כיצד ראש הממשלה בתקופה שבה נחשפה הפרשה, יצחק רבין, הזמין אליו את היועץ המשפטי לממשלה אז, יוסף חריש, ודרש ממנו בצעקות לסגור את תיק החקירה נגד דרעי, שהיה שר הפנים.

רבין דרש לסגור את התיק למרות ראיות מוצקות לכך שדרעי עסק שנים בקבלת שוחד והיה מעורב במעשי מרמה חמורים.

מהספר: חוקרים עקבו אחר מכוניתי ואחרי מכוניות של מי שנחשדו בשיתוף פעולה איתי... מצאתי את עצמי משחק בשוטרים וגנבים

כשחריש לא נענה לדרישת ראש הממשלה, נכתב באתר "קפה הפוך", הכין רבין תוכניות סודיות לחילוץ דרעי מהתיק הפלילי ומכתב האישום. סביב התוכניות האלה היו עימותים קשים בין רבין לשר המשפטים אז, דוד ליבאי. בין השאר תכננו רבין ומקורביו להדיח את חריש מתפקידו, לפני שיספיק להשלים את הליכי הסרת החסינות של שר הפנים.

באתר "העין השביעית" מתפרסם קטע מהספר: "הייתי נתון אז לאיומים עלי ועל משפחתי; אלמונים חיטטו בפחי הזבל של הבית המשותף בו התגוררתי, בתקווה למצוא שם מסמכים חשובים; חוקרים פרטיים תיצפתו על דירתי ממכולת סמוכה – בלי לדעת שמישהו ברחוב, אזרח חד עין, מדווח לי בסתר על תנועתם. חוקרים אחרים עקבו אחר מכוניתי ואחרי מכוניות של מי שנחשדו בשיתוף פעולה איתי. בעל כורחי מצאתי את עצמי משחק בשוטרים וגנבים. תענוג מפוקפק, צריך להודות", כותב גילת.

לידיעה בוואלה

 לידיעה באתר "קפה הפוך"

לקטע מהספר באתר "העין השביעית"איך תוכל לפעול?