כסף נקי

הרב אברהם יוסף: כשרות על מוצרי ניקוי היא הבל

ביום לימוד לקראת פסח תקף רב העיר חולון את גופי הכשרות

הרב אברהם יוסף, רב העיר חולון. צילום: קובע עיתים, ויקיפדיההרב אברהם יוסף, רב העיר חולון. צילום: קובע עיתים, ויקיפדיה

לקראת פסח יצא הרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, נגד גופי הכשרות בישראל. הרב יוסף, רב העיר חולון, התייחס למנהג לציין כשרות לפסח של מוצרי ניקיון. "כל מה שאתם רואים הכשרים על סבון ואקונומיקה, שמפו – הבל-הבל-הבל, שטויות מצוצות מהאצבע, מסע פרסומת של גופי כשרות, אמצעי לסחיטה מיותר לחלוטין. אין לזה שום אחיזה לא בהלכה ולא בהנהגה. זו לצערי טעות של מנהיגי גופי הכשרות". הרב יוסף אמר עוד: "יהודי אשכנזי שמוכר את הקטניות לגוי הוא בור ועם הארץ".

באתר אנ"ש נכתב כי הרב יוסף דיבר ביום לימוד לקראת פסח, שנערך בבית הכנסת היכל בנימין ברעננה. הרב בן ציון אלגזי, ר"מ בישיבת "כרם ביבנה" וראש מכון "צורבא מרבנן", אמר שאין צורך בהכשר לפסח למוצרי קוסמטיקה, אך "מי שרוצה

הכשרים על סבון ואקונומיקה – שטויות מצוצות מהאצבע... אין לזה שום אחיזה בהלכה

להחמיר אני לא רוצה לקחת לו את ההנאה... כל דבר שנכנס לפה חייב כשרות לפסח".

ד"ר אביעד הכהן, דקאן "שערי משפט", דיבר על הקשר שבין חירות לאחריות. "בתורת ישראל אדם הוא בראש ובראשונה מצווה, הוא לא אדם חופשי. החירות היא מושג שמעורר תהיות, כי היהודי איננו בן חורין. בתחילת ההגדה אנו מצהירים בשנה הבאה בני חורין... למה אומרים דבר שקר בהגדה? לשנה הבאה בארץ ישראל? הרי אנו כבר בארץ ישראל... ובהמשך אנו אומרים בהגדה, כי אנו עבדים? הרי איננו עבדים.. הכוונה היא שיש עוד אנשים בעולם היהודי שהם עבדים תחת דיכוי או עבדים מבחינה רוחנית והם עבדים לכסף שלהם ואנו מאחלים לשנה הבאה בני חורין".

לידיעה באתר אנ"שאיך תוכל לפעול?