עלייה לצפון

חדו"ש: אסור ליצור מלכודות עוני לחרדים בגליל

הרב אורי רגב קורא לממשלה לבנות אזורי תעסוקה לשכונות החרדיות החדשות בצפון

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס יושב במליאת הכנסת. 27.04.2011. צילום: מרים אלסטר פלאש 90שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, במליאת הכנסת. צילום: מרים אלסטר פלאש 90

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת שוויון, הרב עו"ד אורי רגב, "מתריע מפני האפשרות שההגירה החרדית המסיבית לצפון לא תלווה ביצירת מקומות עבודה מתאימים והערים החרדיות והמתחרדות יהפכו למלכודות עוני".

לדברי רגב, "נראה שכל מה שמעסיק את שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, זה איך למצוא לבוחריו דירות במחירי חיסול ולממן בשבילם חלק גדול מהמחיר הזה. לא די בכך. יש לדרוש מהממשלה ומאטיאס לצרף לכל שכונה חרדית חדשה אזורי תעסוקה נרחבים, כדי שההגירה החרדית תביא פריחה לצפון ולא תהפוך אותו לאזור נחשל. יכול להיות שש"ס אוהבת את הבוחרים שלה מסכנים ותלויים, אבל המדינה אינה יכולה

יכול להיות שש"ס אוהבת את הבוחרים שלה מסכנים ותלויים, אבל המדינה אינה יכולה להרשות לעצמה לקבור את הגליל

להרשות לעצמה לקבור את הגליל".

לפי כתבה שפורסמה ב"הארץ", בשנים הקרובות עתידות לקום בעפולה, בטבריה ובנצרת עילית שכונות חדשות המיועדות לחרדים בלבד. לפי הכתבה, הסיבה למעבר לצפון היא מחירי הדיור במרכז. גם ביישובים שנבנו כפתרונות דיור לציבור החרדי במרכז, מחירי הדירות גבוהים וחרדים רבים מעדיפים לקנות דירה בצפון.

רגב ציין ש"מדאיגה במיוחד התופעה של רכישת הדירות החשאית של גורמים חרדיים בעפולה. מי שרוצה שיכבדו את אורח חייו, צריך לכבד את הזכות לאורח חיים חילוני. צריך לזכור שהתחרדות של עיר גוררת בדרך כלל אלימות ומאבקים. לכן הסתננות של חרדים לעיר חילונית אינה יכולה להתפרש אלא כפעולה אלימה ומתגרה".

לדבריו, "עם כל הצער על הצורך להקים שכונות וערים נפרדות למגזרים שונים, הניסיון מוכיח שזאת הדרך היחידה למנוע את מלחמות הדת שפורצות כאשר יישובים מתחרדים".

 לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?