פתק מהרופא

ד"ר, תרשום לי מחלה שלא מאפשרת להיכנס להריון

נשים חרדיות שאינן מעוניינות בילדים נוספים מבקשות מהרופא אישור על מחלות, שיאפשר להן לקחת גלולות. רופא מתאר מפגש עם מטופלת כזאת

משפחה חרדית בירושלים, צילום: Bleys of Amber, flickrמשפחה חרדית בירושלים, צילום: Bleys of Amber, flickr

מ', אישה חרדית, אם מסורה לארבעה ילדים, הגיעה למרפאתו של ד"ר ה' ואמרה, "אני צריכה שתרשום לי איזו מחלה. מה שאתה רוצה". כששאל למה היא מתכוונת הסבירה: "אנמיה, חולשה, בלוטת התריס – משהו. לא משנה... אתה יודע שאני משתדלת להיות אמא טובה, ולטפח את הילדים עד כמה שאני יכולה. אני לא רוצה יותר ילדים בשלב הזה. זה לא קל גם ככה, אני גם עובדת ומפרנסת. אם יהיו לי ילדים נוספים, לא אוכל לתת לכולם את אותה ההשקעה ותשומת הלב שאני רוצה לתת".

ד"ר ה', רופא המטפל בקהילה החרדית, מספר על המפגש במאמר ב-ynet. לדבריו, כשאמר שאינו מבין מדוע היא זקוקה לאישור רפואי וכי ההחלטה אם להביא לעולם ילדים נוספים היא שלה ושל בעלה בלבד, השיבה מ': "זו ממש לא רק ההחלטה שלנו. בעולם שלנו, להביא הרבה ילדים לעולם זאת מצווה גדולה. מופעל עלינו לחץ להוליד עוד ועוד ילדים. זה הדבר העיקרי

אנמיה זה משהו שהולך טוב אצל הרבנים, גם בלוטת התריס. עם מכתב ממך אני מוציאה אישור לעוד שנתיים גלולות

שאני אמורה לעשות בחיי, לפי הרבנים... לאחותי הקטנה יש שבעה ילדים, והיא בהריון עכשיו. יש לנו שכנים עם עשרה ושנים-עשר ילדים. ארבעה ילדים בלבד יש רק לאמהות צעירות, ואני כבר בת 32.

"מתחילים להסתכל ולדבר עלי. ואתה יודע מה הכי חשוב אצלנו? הכי חשוב זה שלא יגידו שאת 'מוזרה'. אישה בריאה שלא עושה הרבה ילדים נחשבת מוזרה... לא יקבלו את הילדים שלה לגן ילדים או לבתי ספר טובים, יהיו בעיות בשידוך שלהם, גם הפרנסה תיפגע... בבקשה, דוקטור, תרשום לי משהו. אתה יכול מאוד לעזור... אנמיה זה משהו שהולך טוב אצל הרבנים, גם בלוטת התריס. עם מכתב ממך אני מוציאה אישור לעוד שנתיים גלולות".

מבחינה אתית, כותב ד"ר ה', אוי לרופא שחותם על מסמך שקרי ביודעין. אבל מבחינה מוסרית המצב ברור – מ' ראויה לסיוע. "אני לא יכול ממש לשקר", השיב הרופא, "אבל אעזור לך. נסתדר. כמה זמן אמרת שאת חלשה?"

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?