חינוך מטריד

עובדה: הרב עובדיה ומקורביו טייחו פרשיית תקיפה מינית

תלמידות בסמינר בית מרגלית בנתניה התלוננו כי המנהל, הרב יגאל קריספל, תקף אותן מינית. הרשת וחצרו של הרב עובדיה פעלו להשתיק את הפרשה

מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים, 25.05.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

פרקליטות המדינה בודקת אם להגיש כתב אישום נגד הרב יגאל קריספל, החשוד בתקיפה מינית של נערות שלמדו בסמינר בניהולו. בפרקליטות עדיין לא התקבלה החלטה בעניין. הרב מכחיש את החשדות נגדו. ל

פי תחקיר ששודר בתוכנית "עובדה", המערכת החינוכית שאליה משתייך בית הספר שמנהל קריספל פעלה במשך כמעט שנתיים לטשטש את החשדות נגדו. חצרו של הרב עובדיה יוסף היתה מעורבת בטיוח.

קריספל מנהל מרכז חינוכי לבנות בנתניה, המשתייך לרשת בית מרגלית – על שם אשתו המנוחה של הרב עובדיה יוסף. במוסד בנתניה לומדות כ-700 תלמידות. הרב קריספל מקורב לבכירי ש"ס, שהשתתפו בטקס שבו נחנך המרכז החינוכי בנתניה ובעבר היה ראש לשכת הרב הראשי.

קריספל נעצר ונחקר בחשד לתקיפה מינית. לפי התחקיר, המעצר היה בעקבות מכתב שהעביר אדם אנונימי למשטרה. "מדובר באדם רב סמכות וכוח... האדם הזה אמון על מוסדות רבים ותחת ידיו עוברות מאות נערות שתמימותן וזכותן נמצאות בידיו המתועבות. אותו אדם מעורר בסתר בחדרי חדרים את חמתו של בורא העולמים!" נאמר במכתב.

בתחילת החורף עלה חשד כי גם מורה בבית מרגלית הוטרדה. שני אחיה הניחו בפני הרבנים בנתניה תיק ובו תמונות,

בית הדין של הרב עובדיה: יש 'לשמור על כבוד הדדי ועל טובת בנות ישראל וחלילה מלערב אנשים חיצוניים בפרשה'

הודעות טקסט והודעות קוליות בעלות תוכן מיני. קריספל טען שהחומרים זויפו.

הרבנים לא העבירו את החומר לחקירה משטרתית, אלא פנו לבית דין בבני ברק. בית הדין הזה הציע כי קריספל יתפטר מבית מרגלית, ובתמורה יקבל מכתב שינקה אותו מהחשדות. הפרשה נדונה גם בבית הדין בירושלים, שהרב עובדיה הוא נשיאו. קריספל ביקש לשוב לבית הספר. בית הדין החליט כי יש "לשמור על כבוד הדדי ועל טובת בנות ישראל וחלילה מלערב אנשים חיצוניים בפרשה".

למרות הפסיקה, בחודש שעבר התכנסו בנתניה הרבנים המקומיים עם הורים מודאגים, לישיבה שבה עלו כל התלונות נגד הרב הקריספל. יום אחרי הכנס הגישה צעירה שלטענתה הוטרדה על ידי קריספל תלונה במשטרה.

הרב יגאל קריספל מסר בתגובה: "מוסדות 'בית מרגלית' בנתניה הם מפעל חיי שנבנה בעמל ויזע וזכה להצלחה רבה... אין אני יכול להתייחס לגוף החקירה. למיטב ידיעתי קיימת מתלוננת אחת ולא 'מתלוננות'. לגביה השבתי בחקירה במלוא הכנות. באשר 'להודעות המוקלטות והודעות הטקסט' – הן מעוררות את סלידתי – וככל שנחקרתי עליהן – השבתי בחקירה".

לכתבה באתר מאקואיך תוכל לפעול?