בחזרה לכספים הייחודיים

ישראל ביתנו תמכה בפרק הדיור תמורת 1.5 מיליארד שקל

הממשלה אישרה את פרק הדיור בדו"ח טרכטנברג, בלי הקריטריון של מיצוי כושר ההשתכרות ועם תוספת משמעותית לסיוע לעולים חדשים

שר הפנים, אלי ישי, בביקור בעיר החרדית אלעד מול צילום אויר של העיר. 02/12/2009. צילום: מרקו פלאש 90.שר הפנים, אלי ישי, בביקור בעיר החרדית אלעד. מההחלטה תיהנה האוכלוסייה החרדית. צילום: מרקו, פלאש 90

פרק הדיור בדו"ח טרכטנברג אושר ביום ראשון בממשלה פה אחד. חברי כנסת רבים מתחו ביקורת על ההחלטה ואמרו כי אין בה בשורה אמיתית לזוגות צעירים ממעמד הביניים. ח"כ שלמה מולה מקדימה מסר בתגובה: "אישור פרק הדיור הוא לא אחר מעוד ספין. זהו בלוף גדול, שהרי ברור לכולנו כי מי שייהנה מכך זה האוכלוסייה החרדית. העדיפות לזכאות צריכה להינתן לזוגות עובדים ולאלו ששירתו את המדינה שירות מלא. שוב הממשלה מתעלמת מהמחאה ומהזעקה האמיתית של מעמד הביניים שנשחק".

באתר "עניין מרכזי" נכתב כי ההחלטה מבוססת על הסכם שהושג בסוף השבוע, ולפיו יוגדל הסיוע בשכר דירה לעולים חדשים והסיוע לעולים נכים בהיקף של 1.5 מיליארד שקלים. בתמורה ויתרה ישראל ביתנו על סעיף מיצוי כושר ההשתכרות כקריטריון לסיוע בדיור, לפי דרישת ש''ס. כך, למעשה, עוקרו מתוכן הקריטריונים לדיור בר השגה.

ח"כ נחמן שי מקדימה אמר: "המילים החגיגיות של ראש הממשלה אינן יכולות לכבס את העובדה הפשוטה, שבמחיר של שוחד

מנכ"ל חדו"ש: אין פה לא צדק חברתי ולא צדק כלכלי, אלא המשך הכניעה לש"ס, שתוכל להמשיך לשחד את בוחריה בדירות במחירי רצפה

מפלגות עצום, מיליארד שקל, הוא קנה את תמיכתה של ישראל ביתנו ובכך זנח את הקריטריון המשמעותי ביותר לדיור בהישג יד – מיצוי כושר ההשתכרות. ללא קריטריון זה עושה הממשלה את דו"ח טרכטנברג לחוכא ואיטלולא".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, הגיב: "הממשלה ממשיכה להטעות את הציבור ולפזר ספינים במקום רפורמות. היא אומרת בהודעה רשמית שאישרה את פרק הדיור בוועדת טרכטנברג, אבל תחילה סירסה ומחקה את המרכיב המרכזי של התניית סיוע לדיור במיצוי כושר ההשתכרות. אין פה לא צדק חברתי ולא צדק כלכלי, אלא המשך הכניעה לש"ס, שתוכל להמשיך לשחד את בוחריה בדירות במחירי רצפה".

אריק בנדר כותב ב-nrg, כי הגדלת תקציב הסיוע בדיור התאפשרה בעקבות הארכת מעמד העולה לתקופה של 15 שנה במקום עשר כפי שנהוג היום. בעקבות השינוי גדלו הזכאויות של עולים חדשים ב-50%.

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב"עניין מרכזי"איך תוכל לפעול?