סוף עידן חוק טל

תוכנית חדו"ש: שלילת קצבאות ממשתמטים, מכסה נדיבה של מקבלי דחיית שירות

תוכנית חדו"ש להסדר שיחליף את חוק טל הוגשה לכנסת. עיקריה: שלילת קצבאות והטבות בדיור ממשתמטים, לצד מכסה של 3% מהמחזור שיקבלו דחיית שירות. סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן, שחיבר את התוכנית, מסביר שמדובר בחזרה למכסה שהיתה נהוגה בשנות ה-70. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "אם נתניהו ינסה שוב להשתמט מהחלת שירות חובה הוא ייענש בקלפי ובגדול"

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ. אביר סולטאן, פלאש 90

למסמך "הצעות ועקרונות להסדר שיחליף את חוק דחיית השירות" של חדו"ש

תלמידי ישיבות שיסרבו להתגייס בניגוד לחוק לא יקבלו קצבאות והטבות לדיור ולא יוכלו למלא תפקיד בגופים המקבלים תקציב מהמדינה. כך מציעה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון בתוכנית להסדר שיחליף את חוק טל שהעבירה לצוות הפיקוח על חוק טל בראשות ח"כ יוחנן פלסנר. במקביל מציעה העמותה מכסה שנתית נדיבה של 3% ממחזור המועמדים לשירות צבאי שיקבלו דחיית שירות ויוכלו להמשיך בלימודים בישיבה.

את ההצעה חיבר סמנכ"ל חדו"ש למחקר והסברה שחר אילן. אילן, המוכר כפרשן לענייני דת ומדינה ולנושאים חרדיים, הוא מבכירי המומחים בנושא הסדר דחיית השירות. ההצעה מתבססת על ההנחות הבאות: לאור סירוב ההנהגה החרדית להידברות לא יהיה מנוס מפתרון של אכיפת חובת השירות. אכיפה באמצעות מאסר אינה יעילה כלפי אלפי תלמידי ישיבות ולכן יש לגבש רשימה של סנקציות חליפיות.

חדו"ש מציעה לקבוע מכסה של מקבלי דחיית שירות שתורתם אומנותם בשיעור של 3% ממחזור המועמדים לשירות צבאי (מלש"בים). זו תהיה בפועל חזרה למכסה שהיתה נהוגה בחצי הראשון של שנות ה-70 של המאה ה-20 והיתה שוות ערך ל-3% ממחזור הגיוס. מכסה זו מכילה במונחי היום קרוב ל-1,500 תלמידי ישיבות בשנה. היא תספיק כדי לאפשר לאליטה רחבה מאוד

מכסה של 3% מכילה במונחי היום קרוב ל-1,500 תלמידי ישיבות בשנה. היא תספיק כדי לאפשר לאליטה רחבה מאוד של עילויים ומתמידים, לקיים אורח חיים של "תורתו אומנותו"

של עילויים ומתמידים, אשר ייבחרו על פי קריטריונים שווים, לקיים אורח חיים של "תורתו אומנותו". תלמידים אלה יקבלו מימון מקופת המדינה. כדי לאפשר לצה"ל היערכות לקליטת תלמידי הישיבות, תוחל המכסה בהדרגה. כלומר, תיקבע מכסה של 8% ב-2013 והיא תרד בהדרגה ל-3% עד 2016.

בין הסנקציות שיוטלו על מי שישתמטו משירות, למרות שלא ייכללו במכסה:

  • לא יקבלו כל מימון מהמדינה ללימודים בישיבה. ישיבה שתקלוט משתמטים, לא תקבל תקציב.
  • שלילת קצבת הבטחת הכנסה לאברכים ושלילת הנחת תלמיד הישיבה בביטוח לאומי.
  • שלילת סיוע בדיור מהמדינה – בשכר דירה, דיור למשתכן או מסגרת אחרת.
  • איסור העסקה או מילוי תפקיד בשירות המדינה, בגופים הממומנים מקופת המדינה ובמפלגות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר ש"אין ספק שמה שיקבע את הצלחת החוק החדש זה הסנקציות שיתלוו אליו והנחישות של הממשלה בשימוש בהן. היה טוב אם הפתרון היה מתקבל בהידברות, אבל מנהיגות הצד החרדי שיכורת כוח ולפיכך אינה פרטנר לגיבוש הסכמה. טובת החברה, הביטחון והכלכלה, כמו גם הדמוקרטיה ושלטון החוק, מחייבים מהלך קשה וכואב של חובת שירות לכלל האוכלוסייה, ויישומו באמצעות שילוב של תמריצים וסנקציות. אם ראש הממשלה נתניהו ינסה שוב להשתמט מהמהלך ההכרחי הזה, הוא ישלם על כך בקלפי ובגדול".

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?