אין מנוחה

(כמעט) לא נשאר מקום לקבורה חילונית במרכז הארץ

בבית העלמין בגבעת ברנר, שבו נקברים חסרי דת, לא נותרו מקומות קבורה. הרחבתו מתעכבת, בגלל אי מתן היתרי בנייה

בית עולם, בית קברות אזרחי בחורשיםבית עולם, בית קברות אזרחי בחורשים (צילום אילוסטרציה)

מחסור במקומות קבורה עלול להביא להפסקת פעילותו של של בית העלמין העיקרי במרכז הארץ שבו יש קבורה של חסרי דת, או של אנשים שיהדותם מוטלת בספק, במימון המדינה. הסיבה למחסור במקומות קבורה היא עיכוב באישור התוכנית להרחבת בית העלמין.

המדינה מבטיחה לכל אזרח קבורה במימון הביטוח הלאומי ביישוב מגוריו, או סמוך אליו. יהודי, מוסלמי או נוצרי זכאים להיקבר בבתי העלמין המתאימים לפי דתם. חסרי דת ומי שיהדותם מוטלת בספק, כותב אילן ליאור ב"הארץ", אינם יכולים להיקבר בבתי העלמין הרגילים. רק בתי עלמין בודדים מספקים להם שירותי קבורה.

בית העלמין היחיד שמספק שירות כזה לתושבי גוש דן, השפלה ומישור החוף הדרומי נמצא בקיבוץ גבעת ברנר. את בית הקברות מפעילה חברת "מנוחה מכובדת". מדי שנה נקברים בו כ-400 איש, רובם יוצאי ברית המועצות לשעבר. בכפר סבא פועל בית קברות אזרחי, המשמש רק את תושבי העיר. משפחות שאינן גרות בעיר המעוניינות לקבור את יקיריהן נדרשות לשלם סכומים גבוהים. בקרית טבעון פועל בית קברות אזרחי ובבאר שבע יש בית קברות אזרחי אזורי.

בית הקברות בגבעת ברנר פועל זה שמונה שנים. כיום קבורים בו יותר מ-3,000 איש, ויתרת מקומות הקבורה כמעט ואזלה.

כדי להתגבר על מצוקת המקום בנו מפעילי בית העלמים מבנה המספק כ-160 מקומות קבורה בארבע קומות. למבנה הוצא צו הריסה

כדי להתגבר על מצוקת המקום בנו מפעיליו מבנה באורך 33 מטר, המספק כ-160 מקומות קבורה בארבע קומות. המבנה הוקם ללא היתר בנייה ולפני כשבועיים הוציאה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה צו הריסה למבנה זה.

מפעילי בית העלמין בגבעת ברנר מפנים כבר היום משפחות של חסרי דת הפונות אליהם לבתי עלמין אחרים שאינם גובים תשלום – בקיבוץ חצור שליד אשדוד ובקיבוץ בחן שבעמק חפר. גם בבתי העלמין האלה אוזלים מקומות הקרובה במהירות.

בבית העלמין של עמותת "מנוחה נכונה" בבאר שבע, המאפשר קבורה בלי תשלום, יש עוד מקום רב. "לנו אין בעיה של קרקע. אנחנו בנגב. יש לנו בסך הכל כ-4,000 מקומות פנויים", אומר מוריס כלפון, מנכ"ל "מנוחה נכונה" באר שבע. בית העלמין של "מנוחה נכונה" בבאר שבע אינו מאפשר קבורה רק לחסרי דת, אלא לכל אדם.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה, כי הרחבת בית העלמין בגבעת ברנר בוצעה בניגוד לחוק. לדברי המשרד, היזמים הגישו לוועדה תוכנית בדיעבר, על מנת להכשיר את העבירות. החברה להגנת הטבע התנגדה לתוכנית. לדברי משרד הפנים, צו ההריסה הוצא באחריות הרשות המקומית.

 לכתבה המלאהאיך תוכל לפעול?