ראיון עם אנוס

מתחת לשטריימל מסתתר יוצא לשאלה

קבוצה של חרדים מנהלת כלפי חוץ אורח חיים חסידי, אבל חבריה נטשו את האמונה. טלי פרקש משוחחת ב-ynet עם אחד "החרדים האנוסים"

חרדי בשכונת גבעת ספר במודיעין עילית 09.03. צילום: אביר סולטן, פלאש 90אדם חרדי בשכונת גבעת ספר, מודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

מתחת ללבוש החרדי המוכר – שטריימל, מעיל שחור וחולצה לבנה – חיה קבוצה של חרדים שאינם מקפידים על כשרות, מדליקים אור בשבת ואף מוכנים לומר כי אינם מאמינים באלוהים. למעשה, מדובר ביוצאים לשאלה ששומרים רק על המאפיינים החיצוניים של המראה החרדי. קבוצה זאת חיה בתוך החברה החרדית וחבריה מכונים "חרדים אנוסים". מספרם אינו ידוע.

טלי פרקש מ-ynet שוחחה עם אחד מהם, המכונה יענקי. הוא משתייך לחצר חסידית שמרנית ונוקשה במיוחד, וכמי שגדל במשפחה שנחשבה בעייתית, הוא מתאר את ילדותו כ"גיהנום עלי אדמות". למרות זאת, האמונה הבסיסית בצדקת החיים החרדיים לא עמדה למבחן בעיניו.

"תמיד האמנתי, גם כילד, גם כבחור", הוא מספר, "כתלמיד ישיבה הייתי 24 שעות בלימוד תורה או בלימוד חסידות... המשבר הגיע כשהתחתנתי, בגיל 19, ובפעם הראשונה בחיי היתה לי היכולת לראות את העולם שבחוץ. בהתחלה פיתחתי סלידה עמוקה מההתנהגות הקיצונית של החצרות החסידיות שבהן אני חי ומאמונות תפלות, סגולות, קברי צדיקים וכל זה".

בחלוף הזמן הוא החל להתעניין בעולם שמחוץ לחצר החסידית. הוא בילה שעות בספריית האוניברסיטה העברית וקרא אין-ספור טקסטים ספרותיים והגותיים. הוא גם החל בתהליך של יציאה לשאלה ובחינה מחודשת של עקרונות האמונה. לאט לאט הבין שתפיסת העולם שלו רחוקה מאוד מזאת של החסידות שבה גדל. סוגיות שונות ביהדות הפריעו לו – מהעקידה, הנכונות של אב

אנחנו לעולם ועד נהיה קרועים בשני העולמות במקביל. ותמיד, לצד שלומי שבת או ליאור נרקיס, אתחבר יותר למוזיקה החסידית שעליה גדלתי

להרוג את בנו בשביל אלוהים, דרך חגיגת פורים, שלמעשה מוקדשת לרצח עם המוני, ועד למעמד הבעייתי של נשים ביהדות.

אבל הבעיה הגדולה ביותר, מבחינתו, היתה הצורך האנושי הבסיסי באהבה. "התחתנתי עם מי שאמרו לי שאני צריך להתחתן", הוא מספר. "שידוך עם משפחה טובה, מעמד בקהילה. אהבה לא היתה חלק מהסיפור בשום שלב. מאוד רציתי לאהוב אותה, קיוויתי שנוכל לחיות יחד כזוג, אך בפועל זה לא קרה. היא מופנמת, לויאלית מאוד לקהילה, כל הניסיונות שלי לייצר איתה סוג של יחד כלשהו לא הצליחו. עד היום היא לא יודעת כלום על זהותי האמיתית".

לדבריו, למרות קשיי הזוגיות עדיין לא עזב את ביתו, בעיקר בגלל חמשת ילדיו. "אני יודע שברגע שהם יישארו בחזקת אמם בקהילה החסידית, גם אם יהיו הסדרי ראייה כלשהם שיכובדו, החצר תדאג להרעיל אותם כלפי. הם יילקחו ממני נפשית, ויתנכרו לי.

"החברה הישראלית חייבת להבין את המחיר שנדרשים לשלם יוצאים לשאלה", הוא אומר. "אין בכלל מודעות לקושי הרגשי שנגבה ממי שרוצה לחיות ב'אני' האמיתי' שלו בעולם החילוני. אנחנו לעולם ועד נהיה קרועים בשני העולמות במקביל. ותמיד, לצד שלומי שבת או ליאור נרקיס, אתחבר יותר למוזיקה החסידית שעליה גדלתי".

לכתבה המלאהאיך תוכל לפעול?