רון חולדאי:

תחבורה בשבת, גם לאלה שהפרוטה אינה מצויה בכיסם

ראש עיריית תל אביב מסביר ב"ישראל היום" מדוע חשוב להפעיל תחבורה בציבורית בשבת

תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: סרג' אטל, פלאש 90

"דיזנגוף פינת חולדאי". כך הוכתר לאחרונה טורו של ג'קי לוי ב"ישראל היום", שבו האשים את ה"תלאביבים" ובראשם רון חולדאי בהתכחשות למסורת של העיר העברית הראשונה.

חולדאי, ראש עיריית תל אביב, משיב ללוי במכתב למערכת. לדבריו, בישיבה שאליה התייחס לוי, הוא חזר והסביר שאין לו עניין במלחמות דתיים וחילונים. "העניין שלי הוא בדבר יסודי יותר – הדאגה לרווחתם ולאיכות חייהם של האזרחים, ובמיוחד אלה שהפרוטה אינה מצויה בכיסם", כותב חולדאי.

לדבריו, שבת צריך להיות יום מנוחה, שבו אין מסחר ועבודה. "'שבת קודש', בעיני, היא ערך סוציאלי לא פחות מהיותה ערך יהודי. לכל אדם יש זכות ליום מנוחה בשבוע... מצב שבו רק מי שברשותו רכב פרטי יכול ליהנות מיום המנוחה – לבקר את משפחתו, להגיע להצגה, למשחק כדורגל או לחוף הים – הוא בלתי שוויוני ואינו צודק", הוא מפרט.

חולדאי מזכיר כי רחובות המדינה מלאים בשבת כלי רכב למיניהם, וכי בתל אביב פועל גם מערך השכרת האופניים.

מצב שבו רק מי שברשותו רכב פרטי יכול ליהנות מיום המנוחה הוא בלתי שוויוני ואינו צודק

"בעניין זה איני רואה מה מבדיל את תל אביב-יפו מחיפה, שבה פועלת בחסות הממלכה תחבורה ציבורית בשבת".

הוא מוסיף כי אינו רואה הבדל בין שירותים ציבוריים ממלכתיים כמו חשמל, טלוויזיה, רדיו ומצילים בחוף הים לבין שירותי תחבורה שווים לכל נפש. חולדאי מציע לגבש אמנה חברתית, שבה "נסכים על כך שבשבת לא יתקיים מסחר ואפילו הקניונים יהיו סגורים, אבל מנגד תותר תחבורה ציבורית. כך יום השבת יהיה באמת יום מנוחה המוקדש לבילוי, תרבות ופנאי".

הפעלת תחבורה ציבורית בשבת אינה בעיה תל אביבית, אלא סוגיה רחבה הרבה יותר, מוסיף חולדאי. השיח הציבורי שהתעורר בעניין זה הוא חשוב, נכון ומפרה. "אני מזמין גם אותך, ג'קי, לנער את האבק מן הקלישאות ולהשתתף בחשיבה מחודשת, אמיתית ומעשית".

 למכתב ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?