גני חמת 2

אתרא קדישא מתנגדת לבניית מלון בטבריה

פעילי הארגון הפריעו לעבודות לבניית המלון, בטענה שבשטחו נמצאו קברים ועצמות אדם

חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ומתעמתים עם המשטרה 25.05.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה (צילום אילוסטרציה). צילום: גילי יערי, פלאש 90

פעילי אתרא קדישא הגיעו השבוע לטבריה, והתעמתו עם יזמים הבונים מלון בוטיק ברחוב אלחדיף בעיר. אנשי אתרא קדישא טוענים כי בשטח שבו נבנה המלון טמונות עצמות וכי מתחת למלון יש "קברי צדיקים".

את המלון בונים אוהד ודורי עובד, בניו של ראש עיריית טבריה, זוהר עובד. השניים הגישו תלונה במשטרת טבריה נגד פעילי אתרא קדישא. פעילי העמותה החרדית חשודים בהסגת גבול ובסיכון חיי אדם.

בוואלה נכתב כי הם הגיעו לאתר הבנייה כדי לאתר קברים ועצמות אדם בשטח המיועד למלון. בין פעילי אתרא קדישא ליזמים פרץ ויכוח. אוהד עובד אמר: "רשות העתיקות חפרה במקום ולא מצאה דבר. אנחנו פועלים על פי מינהל תקין ודאגנו לקבל את כל האישורים הרלוונטיים". לדבריו, אנשי אתרא קדישא פרצו לשטח הבנייה וחלקם נכנסו לתוך כף של טרקטור המופעל במקום. הוא הוסיף: "אי אפשר להיכנס אתם למשא ומתן אם הם לא מוכנים לשמוע".

אחד מפעילי אתרא קדישא אמר: "אנחנו יודעים בוודאות שישנם קברים ואפילו מצאנו עצמות אדם בשטח... לא נעצור, אלא נמשיך בדרכנו עד שנוכל לקבל את הרשות לחפור במקום. מלון שיוקם מעל חורבות של קברי צדיקים יחלל את קדושת השם".

מפקד תחנת המשטרה בטבריה, סגן-ניצב אבי דניאלי, מסר כי הנושא נמצא בחקירה.

פעיל אתרא קדישא: מלון שיוקם מעל חורבות של קברי צדיקים יחלל את קדושת השם

קברים שהתגלו בעבודות שיפוץ במלון אחר בטבריה חוללו פרשה שחלק מהדיה מתגלגלים עד היום. ב-1984 החליטה הנהלת מלון גני חמת בטבריה (כיום הולידיי אין) להוסיף אגף חדש למלון. בעבודות להכנת היסודות לאגף החדש התגלו עצמות וקברים. בגלל קרבת המלון לבית העלמין העתיק של טבריה, לא היה ספק שמדובר בעצמות יהודים.

בריכוזים חרדיים פרצו הפגנות נגד חברת אפריקה ישראל, שהמלון היה בבעלותה. הופעלו לחצים גם על בנק לאומי, שאפריקה ישראל היתה חברה-בת שלו.

מנהיגים בולטים בציבור החרדי, הרב יעקב ישראל קנייבסקי והרב אליעזר מנחם שך, קראו לחרם צרכנים על בנק לאומי. כתוצאה מהחרם הגמישה הנהלת הבנק את עמדותיה. הרבנות הראשית הודיעה כי החברה הסכימה להפסיק את הרס הקברים, אבל אתרא קדישא לא קיבלה את ההודעה. בציבור הליטאי ממשיכים להחרים את בנק לאומי עד היום.

אחת התוצאות העקיפות של המאבק בגני חמת היתה הוויכוח בין החסידים לליטאים, בעקבות החלטת רבני החסידים על הסרת החרם. בעקבות הוויכוח החליט מנהיג הליטאים, הרב שך, להקים עיתון מתחרה לביטאון אגודת ישראל, "המודיע". כך הוקם "יתד נאמן". אחר כך החליט הרב שך להקים מפלגה מתחרה – דגל התורה.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?