81% ממצביעי הליכוד:

"לשלול קצבאות מתלמידי ישיבות שלא יתגייסו"

הנתונים עולים מסקר של מכון סמית בהזמנת חדו"ש. 68% מהציבור היהודי תומכים בשלילת הקצבאות, 69% תומכים בהחלטת בג"ץ לפסול את חוק טל ו-82% בעד העברת חוק שיחייב את רוב תלמידי הישיבות לשרת

חרדי וחייל מושכים כסף בירושלים. צילום: פלאש 90חרדי וחייל מושכים כסף בירושלים. יותר משני שלישים מהציבור היהודי תומכים בשלילת קצבאות מתלמידי ישיבות שלא יתגייסו. צילום: פלאש 90

68%, יותר משני שלישים מהציבור היהודי בישראל, וכן 81% ממצביעי הליכוד, תומכים בשלילת קצבאות הישיבות וקצבאות נוספות מתלמידי ישיבות שיסרבו לשרת בשירות צבאי או אזרחי. 82% מהציבור סבורים שבעקבות פסילת חוק טל יש להעביר חוק שיחייב את כל בני הישיבות או רובם לשרת. 69% תומכים בהחלטת בג"ץ לפסול את חוק טל. כך עולה מסקר שערך מכון סמית בעבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, בעקבות החלטת בג"ץ.

הסקר נערך באמצע השבוע בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה יהודית הבוגרת. הסקר יוצג היום בישיבת צוות הפיקוח על חוק טל בראשות ח"כ יוחנן פלסנר. ועדת החוץ והביטחון הטילה על צוות פלסנר להכין הצעת חוק חליפית לחוק טל. היום ישמע הצוות הצעות לחקיקה כזאת משורת מומחים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "הסקר מוכיח חד משמעית: הציבור מאס בחוק טל המסורס ותובע שירות חובה לתלמידי הישיבות. אין ספק שהדרך לשירות החרדים עוברת בשלילת קצבאות הישיבות וקצבאות נוספות מכל מי שלא ישרת. הציבור, כולל מצביעי הליכוד וישראל ביתנו, תומך נחרצות במהלך הזה. השאלה היא אם יגדלו ראשי הקואליציה עמוד שדרה ויהיה להם האומץ לעשות זאת. לבנימין נתניהו ולאביגדור ליברמן כדאי לזכור: מי שישתמט מהחובה לגייס את תלמידי הישיבות, שלא יתפלא אם הבוחרים ישתמטו מלהצביע בעבורו".

69% מהציבור היהודי, 83% מהחילונים ו-84% מהעולים תומכים בהחלטת בג"ץ לפסול את חוק טל. 29% מתנגדים לפסילה

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "מפלגות שישתמטו מהחובה לגייס את תלמידי הישיבות, שלא יתפלאו אם הבוחרים ישתמטו מלהצביע בעבורן"

ו-2% ציינו שהם מתנגדים הן לחוק טל והן לפסילת חוקים.

גם בקרב החרדים 14% תומכים בפסילת חוק טל, אך 86% מתנגדים. בין התומכים בפסילת החוק: 87% ממצביעי ישראל ביתנו, 73% ממצביעי הליכוד וגם 30% ממצביעי המפלגות החרדיות. סביר להניח שהתוצאה המפתיעה הזאת נובעת מכך שבין מצביעי ש"ס יש דתיים ומסורתיים רבים שמתנגדים לפטור לבחורי הישיבות.

52% מהציבור תומכים בהעברת חוק שיחייב את כל תלמידי הישיבות לעשות שירות צבאי או אזרחי ועוד 30% סבורים שיש לחייב את כולם, חוץ ממכסה של תלמידים מצטיינים. בסך הכל 82% בעד העברת חוק שיחייב את כל תלמידי הישיבות או רובם בשירות.

בקרב החילונים תומכים בחוק כזה 96%. בקרב הציבור הדתי הלא חרדי מתנגדים לו 51% ותומכים 49%. בקרב מצביעי הליכוד תומכים בחוק כזה 91%, בקרב תומכי ישראל ביתנו – 95% ובקרב מצביעי קדימה – 100%. 85% מהחילונים, 87% מהעולים ו-68% מהציבור היהודי כולו תומכים בשלילת קצבאות הישיבות וקצבאות נוספות מתלמידי ישיבות שלא ישרתו.

בקרב המצביעים התמיכה הגבוהה ביותר בשלילת הקצבאות נרשמה בין מצביעי הליכוד – 81%, יותר ממצביעי קדימה וישראל ביתנו (79% כל אחת). בין מצביעי מפלגות הימין הדתי תומך רוב של 52% בשלילת הקצבאות.

ראו ידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?