ייצאו בחוץ?

סקר: אחרי הבחירות אפשר להקים ממשלה חילונית

לפי סקר של מכון רפי סמית, בהזמנת "גלובס", נתניהו יוכל להקים ממשלה יציבה בלי להזדקק לתמיכת החרדים

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. התמונה לא חייבת לחזור בקדנציה הבאה. צילום: פלאש 90

הממשלה הבאה תוקם גם היא על ידי בנימין נתניהו, והיא לא תהיה חייבת את תמיכת המפלגות החרדיות. כך מתברר מסקר שערך מכון המחקר של רפי סמית בהזמנת "גלובס". לפי הסקר, יאיר לפיד יוכל לקבל 11 מנדטים בכנסת הבאה, לליכוד יהיו 29 מנדטים ולקדימה 15. עם ישראל ביתנו, שלפי הסקר תקבל 15 מנדטים והעבודה, שסיעתה תמנה 14 חברי כנסת, יוכל נתניהו להרכיב ממשלה בלי החרדים.

לילך וייסמן כותבת ב"גלובס" כי לפי נתונים אלה, נתניהו יוכל ללכת בדרכו של אריאל שרון, שהסתמך על שינוי בראשותו של טומי לפיד, ולהקים ממשלה בלי החרדים בעזרת בנו, יאיר לפיד. עם זאת, היא מציינת כי מהנתונים עולה שלמפלגות החרדיות אין אינטרס להפיל את הממשלה על רקע ביטול חוק טל, ולכן נראה כי הבחירות דווקא הולכות ומתרחקות.

וייסמן תוהה אם אחרי הבחירות ימצא נתניהו את האומץ להקים קואליציה חילונית. עם זאת, ראוי לציין כי כבר בקדנציה

למפלגות החרדיות אין אינטרס להפיל את הממשלה על רקע ביטול חוק טל, ולכן נראה כי הבחירות דווקא הולכות ומתרחקות

הנוכחית אפשר היה להקים קואליציה ללא המפלגות החרדיות, אלא שנתניהו ויו"ר קדימה, ציפי לבני, העדיפו להימנע מכך. פרשת הדחתו של ראש הלשכה נתן אשל לא הזיקה אלקטורלית לליכוד, שמגדילה מעט את מספר המנדטים שבידיה. מסקנה: הציבור רוצה לראות את נתניהו בראשות הממשלה ארבע שנים נוספות.

עם זאת, ללפיד, שהרכב מפלגתו והמצע שלה אינם ברורים, יש פוטנציאל רב. 26% מהציבור אמרו כי עמדותיו של לפיד מקובלות עליהם, בעוד 36% השיבו כי הם לא מכירים את עמדותיו. לפיד יכול לגרוף לא מעט קולות בקרב ציבור המצביעים של מפלגות שמתחרות על אותו פלח שוק – קדימה והעבודה. לפי הסקר, כמעט 20% ממצביעי קדימה ב-2009 תומכים כיום בלפיד וכך גם כ-10% ממצביעי העבודה.

לידיעה המלאה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?