אפליה מגדרית בפרסום

הפרקליטות: אין לסרב לפרסם מודעות עם צילומי נשים

בתגובה לעתירה נגד אי הכללת נשים במודעות פרסום כותבת הפרקליטות כי הדרת נשים מפרסומות פוגעת בכבודן

מודעה לכרטיס אדי על אוטובוס בירושלים. צילום: ג'סיקה פיין, חדו''שפרסומת לכרטיס אדי על אוטובוס בירושלים, ללא צילומי נשים. צילום: ג'סיקה פיין, חדו''ש

אי פרסום מודעות על אוטובוסים של חברת אגד רק מכיוון שהן כוללות תמונות של נשים, פוגע בתקנות הציבור ומגביל את חופש הביטוי. כך נכתב בתגובה לעתירה שהגישה פרקליטות המדינה לבג"ץ. הפרקליטות טוענת בתגובתה כי אגד וחברת הפרסום "כנען" אינן רשאיות לסרב לפרסם מודעה רק משום שמצולמת בה אשה. עם זאת, הפרקליטות ביקשה לדחות את העתירה בנימוק שהיא כוללנית מדי.

התגובה הוגשה לבג"ץ בעקבות עתירה של תנועת "ירושלמים". בעתירה, שהוגשה באמצעות עורך הדין אביעד הכהן, דרשה התנועה למנוע הדרת נשים מפרסומות בעלות מסרים ערכיים וציבוריים, המוצגות על אוטובוסים ציבוריים בירושלים.

בתגובה שהגישה לבג"ץ כתבה הפרקליטות: "הגבלת חופש הביטוי ותוכני הפרסומות במגבלה שיסודה אפליה מגדרית,

העלמת כל זכר למין הנשי בשלטי החוצות פוגעת בכבודן של נשים, בזכותן לשוויון ולחופש הביטוי

מנציחה, מחזקת ומקבעת סטריאוטיפ חברתי פסול של הדרת נשים והחלשתן, במקום לתרום למיגורו דווקא, בהכללת נשים בפרסומות הנישאות על הבמה הציבורית, בתהודה רחבה. העלמת כל זכר למין הנשי בשלטי החוצות פוגעת בכבודן של נשים, בזכותן לשוויון ולחופש הביטוי".

העתירה של תנועת "ירושלמים" הופנתה נגד משרד התחבורה, המשטרה, חברת אגד וחברת הפרסום "כנען מדיה". אביעד גליקמן מציין כי התנועה ביקשה ששר התחבורה יתנה הענקת רישיון להפעלת תחבורה ציבורית בהתחייבות של המפעיל להימנע מכל פעולה שיש בה אפליה מגדרית. התנועה גם דרשה שהמשטרה תפעיל יד חזקה ותעמיד לדין "בריונים פורעי חוק ומשחיתי מודעות".

לידיעה המלאה ב-ynet

לידיעה באתר אנ"שאיך תוכל לפעול?