האפליה בכבישים נמשכת

נדחתה הצעת החוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת

השר משה כחלון הסביר שהממשלה מתנגדת להצעה, כי "אין שום צורך לשנות את הסטטוס קוו"

חברת הכנסת זהבה גלאון ממרצ. צילום: דור גרבש, ויקיפדיהחברת הכנסת זהבה גלאון ממרצ. צילום: דור גרבש, ויקיפדיה

הצעת חוק שביקשה להתיר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת נדחתה על ידי מליאת הכנסת. בהצעה תמכו שבעה חברי כנסת, לעומת 36 מתנגדים. בדיון בכנסת ייצג את הממשלה השר משה כחלון, שאמר: "יש הרבה נימוקים – סטטוס קוו, פגיעה ברגשות – ולכן הממשלה מתנגדת. אין שום צורך לשנות את הסטטוס קוו".

לפי ההצעה, שהגישה חברת הכנסת ממרצ זהבה גלאון, שירותי התחבורה הציבורית יופעלו גם ביום המנוחה השבועי. באתר "לדעת" מצוטטים דברי ההסבר להצעה: "במציאות הקיימת היום, כאשר ברוב המקומות בישראל אין תנועה של תחבורה ציבורית מערב שבת ועד מוצאי שבת, בעוד שתנועת התחבורה הפרטית אינה מוגבלת, תושבי ישראל שאין ברשותם רכב פרטי מופלים לרעה בצורה בלתי הוגנת. זכותם לחופש תנועה נשללת למשך 24 שעות בכל שבוע, בלא שום הסבר סביר".

ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ אמר בדיון במליאה, כי הימנעות מתמיכה בהצעה, המבקשת לאפשר תחבורה ציבורית בכל ימות השבוע, לא תאפשר לפתור את משבר התחבורה בישראל. "מי שיש לו רכב פרטי, לא צריך את זה. אבל מי שאין לו, מקופח בלי הסבר

עיריית חולון הודיעה כי בכוונתה להפעיל אוטובוס מיוחד לתל אביב בימי שישי בלילה, כשירות לצעירים היוצאים למקומות בילוי

 סביר", אמר הורוביץ.

ח"כ הורוביץ הזכיר כי למרות הטענות כאילו הסטטוס קוו אינו מאפשר תחבורה ציבורית בשבת, פעילות כזאת כבר קיימת ממילא. "קווי אגד בשבת נוסעים בחיפה. יש מוניות שירות באישור משרד התחבורה שנוסעות בשבת. גם נמל התעופה בן-גוריון פתוח בשבת. כל המשחקים האלה שלכם, הם סוג של אחיזת עיניים", אמר.

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים מיהדות התורה, הסביר כי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת תמנע מעובדים את המנוחה השבועית המגיעה להם. גפני פנה להורוביץ ואמר: "עובדי המוסכים יעבדו בשבת? המזנונים יעבדו בשבת? אתה בעד עבדים... אתה רוצה שעבדים יעבדו בשבת".

שחר הזלקורן מציין ב-ynet, כי בכמה ערים יש יוזמות המשנות את הסטטוס קוו. עיריית חולון הודיעה כי בכוונתה להפעיל אוטובוס מיוחד לתל אביב בימי שישי בלילה, כשירות לצעירים היוצאים למקומות בילוי. ראש עיריית חולון, מוטי ששון, אמר: "הרצון העיקרי שלנו הוא שצעירי העיר יחזרו הביתה בשלום, ויוכלו לבלות בתל אביב בשעות הקטנות של הלילה ללא צורך בנהגים תורנים וללא הוצאות על דלק ומוניות".

 לידיעה ב-ynet

 לידיעה באתר "לדעת"איך תוכל לפעול?