פשרה מאולצת

חלקות הקבורה בבתי קברות אזרחיים אוזלות

מנכ"ל חדו"ש: קשה להתייחס ברצינות להצהרות אנשי המשרד לשירותי דת על רצונם ליישם את חוק הקבורה האזרחית ועל צעדים הננקטים בכיוון זה

שר הדתות, דוד אזולאי מש''ס. צילום: אבי אוחיון, לע''משר הדתות, דוד אזולאי מש''ס. צילום: אבי אוחיון, לע''מ

רב רפורמי, שביקש לפני כשבועיים לקבור את אביו בבית הקברות האזרחי בגבעת ברנר, גילה שחלקות הקבורה שם אזלו לפני כמה שבועות. בית הקברות האזרחי בגבעת ברנר אינו היחיד הזקוק להרחבה, כדי לאפשר קבורה אזרחית למעוניינים בכך, אבל ברוב בתי הקברות האזרחיים המצב דומה – חלקות הקבורה אוזלות ומשפחות המתים נאלצות להתפשר.

החברה המנהלת את בית הקברות האזרחי בגבעת ברנר מסרה שהרחבתו כבר החלה וכי בעוד כשלושה שבועות אפשר יהיה לקבור בו נפטרים. בית הקברות בגבעת ברנר כלול ברשימה שמתפרסמת באתר של המשרד לשירותי דת, שבה בתי קברות אזרחיים המאפשרים קבורה של מתים מכל רחבי הארץ במימון המדינה.

לפני כמה שבועות פורסם ב"הארץ" כי המדינה תממן הסעת מתים לקבורה בבתי קברות אזרחיים גם מחוץ לאזור מגוריהם. הפתרון נועד להקל במעט על מצוקת המקום בבתי הקברות האזרחיים.

המשרד לשירותי דת: המשרד פועל בכל דרך להבטיח שלא יהיה אדם שאינו נקבר

הרב אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, כתב בעניין זה לשר לשירותי דת, דוד אזולאי: "קשה להתייחס ברצינות להצהרות אנשי המשרד לשירותי דת על רצונם ליישם את חוק הקבורה האזרחית ועל צעדים הננקטים בכיוון זה. ברור לי שאם זה היה המצב ביחס לקבורת נפטרים על פי תפיסת העולם הדתית של האורתודוקסיה, לא היית מניח למציאות כזו להתקיים אפילו יום אחד".

המשרד לשירותי דת דחה את הטענות על אי־יישום החוק. "בשנים האחרונות היקף התמיכות שאושרו בפועל לקבורה אזרחית הגיע ל-25% מהסך הכולל, בעוד שהיקף הקבורה הזאת מסתכם בכ-4% בלבד", מסר המשרד. "בעשר השנים האחרונות נרשם גידול של מעל ל-400% במספר האתרים לקבורה אזרחית. המשרד פועל בכל דרך להבטיח שלא יהיה אדם שאינו נקבר כרצונו. לשמחתנו, אנו אכן עומדים ביעד זה".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?