מהפכה בדרך

שינויים במערך הכשרות: ינותק הקשר בין המשגיח לעסק

מועצת הרבנות הראשית אישרה המלצות ועדה שעסקה בענייני כשרות, שכוללות גם האחדת נוהלי הכשרות בכל הארץ והטלת אחריות מלאה למימון מערך הכשרות על המועצות הדתיות

בנין הרבנות הראשית. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90בנין הרבנות הראשית (צילום אילוסטרציה). צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

תוכנית השינויים במערך הכשרות אושרה היום על ידי מועצת הרבנות הראשית. בין השאר הוחלט כי תפקידו של משגיח הכשרות יפוצל: לפיקוח על מסעדות ובתי עסק בתחום המזון יהיה אחראי בקר כשרות ועל הפעולות ההלכתיות הנוגעות לכשרות יהיה אחראי נאמן כשרות.

כן הוחלט כי תבוטל הזיקה בין משגיח הכשרות לבית העסק העומד תחת פיקוחו וכי במימון מערך הכשרות יישאו המועצות הדתיות. ייקבעו אגרות כשרות אחידות, לפי מאפייני בית העסק, שישקפו את כלל עלויות ההכשרה.

מועצת הרבנות הקימה ועדת היגוי ליישום ההמלצות, בראשות חבר מועצת הרבנות ויו"ר ועדת הכשרות הרב יוסף גליקסברג. ועדת ההיגוי תפעל בשיתוף עם משרד הדתות ומנהלי מחלקות כשרות במועצות הדתיות.

התוכנית שאושרה מסתמכת על דו"ח שחיברה ועדה מייעצת לרב הראשי בענייני כשרות. בראש הוועדה עומד הרב מיכה הלוי, רב העיר פתח תקוה. במסגרת התוכנית יוחלו נוהלי כשרות אחידים, שיחייבו את כל רבני הערים בישראל. האחדת הנהלים

נאמני תורה ועבודה: אנו קוראים לרבנות להכליל בתוך המסקנות הצעה להפרטת מערך הכשרות, תוך הפיכת הרבנות לרגולטור

תאפשר התאמה מלאה של הדרישות לצורך קבלת תעודת כשרות לעסק, בעוד שבמצב הקיים נהוגים נהלים שונים בכל עיר.

אתר "סרוגים" מציין כי ההחלטה שהתקבלה היום מחכה עדיין לאישור השר לשירותי דת וכרוכה גם בחקיקה בכנסת. לפיכך, השינויים במערך הכשרות לא ייושמו בחצי השנה הקרובה.

בתנועת נאמני תורה ועבודה בירכו על השינוי, אך טענו כי הוא אינו מספיק. "לצערנו, קולו של ציבור צרכני הכשרות לא נשמע, והצעדים אינם מספקים את הצורך לשינויים כפי שהגדירו בג״ץ ומבקר המדינה", נמסר מהתנועה. "אין כאן בשורה של ממש לציבור צרכני הכשרות בישראל; ההצעה לקלוט אלפי משגיחי כשרות בשירות המדינה אינה ריאלית ומהווה זריית חול בעיני הציבור. חמור מכך, הוועדה לא מוציאה מתחת ידיה פתרון כלשהו לבעיות שיוצר המונופול של הרבנות... אנו קוראים לרבנות להכליל בתוך המסקנות הצעה להפרטת מערך הכשרות, תוך הפיכת הרבנות לרגולטור, ברוח הצעת התנועה".

לידיעה באתר "סרוגים"איך תוכל לפעול?