רחוקה ממימוש

79% – הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת עדיין אינה מיושמת במלואה בישראל

סקר מכון סמית לחדו"ש לכבוד יום העצמאות: 76% תומכים במימוש מלא של הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון

חרדים ממאה שערים שורפים דגלי ישראל ביום העצמאות ה-60 למדינה, 08.05.2008. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90חרדים ממאה שערים שורפים דגלי ישראל ביום העצמאות ה-60 למדינה (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

79% מהציבור היהודי בישראל מרגישים כי הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ומצפון עדיין לא מיושמת באופן מלא בישראל. 76% מהציבור היהודי תומכים במימוש מלא של הבטחה זו. כך עולה מסקר שערך מכון סמית בהזמנת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון לקראת יום העצמאות ה-69 של מדינת ישראל, החל השבוע. הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל.

על פי הסקר, רק 17% מהציבור היהודי סבורים כי הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת מיושמת במלואה בישראל. בקרב אלו הסבורים שהיא אינה מיושמת במלואה – 92% רוצים בכך, כולל רוב מצביעי מפלגות הקואליציה: הליכוד, כולנו, ישראל ביתנו ואפילו הבית היהודי!

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושווויון, אמר בעקבות ממצאי הסקר: "כולנו חוגגים את עצמאות ישראל ואת הישגיה הרבים, אך המלאכה טרם הושלמה. מתברר בעליל כי רוב הציבור, לרבות רוב מצביעי מפלגות הקואליציה, רוצה במימוש הבטחת חופש הדת והשוויון הלכה למעשה. אין להשלים עוד עם המשך המצב שבו דווקא המדינה היהודית שוללת מיהודים חופש דת, ובכך פוגעת לא רק בזכויות האזרח ובכבוד האדם – אלא גם בשותפות האסטרטגית החיונית בין המדינה לבין העם היהודי".

הסקר בפירוט

השאלה הראשונה בסקר היתה: "מגילת העצמאות מבטיחה חופש דת ומצפון ושוויון ללא הבדל דת. האם לדעתך הבטחה זו של מגילת העצמאות מיושמת או לא מיושמת כיום?" רק 17% מהמשיבים סבורים כי הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת מיושמת במלואה בישראל. לעומת זאת, 53% סבורים כי היא מיושמת באופן חלקי ו-26% סבורים כי היא לא מיושמת כלל. ל-4% מהנשאלים לא היתה דעה בנושא. בקרב החרדים 67% סבורים כי הבטחת מגילת העצמאות לא מיושמת או מיושמת באופן חלקי, בקרב הדתיים 66%, בקרב המסורתיים כ-78% ובקרב החילונים 83%.

בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה: 69% ממצביעי הליכוד סבורים כי הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת אינה מיושמת או

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: אין להשלים עוד עם המשך המצב שבו דווקא המדינה היהודית שוללת מיהודים חופש דת

מיושמת באופן חלקי וכך גם 71% ממצביעי כולנו, 62% ממצביעי הבית היהודי, 67% ממצביעי המפלגות החרדיות ו-69% ממצביעי ישראל ביתנו. בקרב מצביעי מפלגות האופוזיציה: 96% ממצביעי המחנה הציוני, 93% ממצביעי יש עתיד ו-100% ממצביעי מרצ סבורים כי הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת אינה מיושמת או מיושמת באופן חלקי במדינת ישראל.

השאלה השנייה בסקר היתה: "האם את\ה תומך\ת או מתנגד\ת למימוש מלא של הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון?" 76% תומכים במימוש מלא של הבטחת מגילת העצמאות, מתוכם 34% מאוד תומכים ו-42% די תומכים. רק 17% טוענים, כאמור, כי הבטחת המגילה מיושמת במלואה ו-6% נוספים מתנגדים למימוש ההבטחה לחופש דת.

כצפוי, 88% מקרב החילונים תומכים במימוש מלא של הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון, וכך גם 84% מן הציבור ה"מסורתי לא כל כך קרוב לדת" ו-67% מהציבור ה"מסורתי קרוב לדת", אך גם 54% מקרב הדתיים ו-48% מקרב החרדים. ניתן להבין זאת בכך שלשני הקטבים יש תחושה שזכויותיהם אינן מכובדות די הצורך, ולפיכך גם בקרב הציבור הדתי יש אחוז משמעותי הרוצה ביותר חופש דת ושוויון.

בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה: 65% ממצביעי הליכוד תומכים במימוש מלא של הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת בישראל, כך גם בקרב 79% ממצביעי כולנו, 74% ממצביעי ישראל ביתנו ואף 54% ממצביעי הבית היהודי ו-47% ממצביעי המפלגות החרדיות. בקרב מצביעי מפלגות האופוזיציה: 95% ממצביעי המחנה הציוני, 92% ממצביעי יש עתיד ו-100% ממצביעי מרצ תומכים במימוש מלא של הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת בישראל.

מתוך 17% הסבורים כי הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת בישראל מיושמת במלואה: 21% חרדים, 30% דתיים, כ-21% מהמסורתיים ו-11% מהחילונים. לעומת זאת, 53% סבורים כי היא מיושמת באופן חלקי ו-26% סבורים כי היא לא מיושמת כלל. ל-4% מהנשאלים לא היתה דעה בנושא.איך תוכל לפעול?