מתמטיקה עם חז"ל

צוות במשרד החינוך יבדוק טענות להדתה בספרי לימוד

בבדיקה של הפורום החילוני נמצאו עשרות דוגמאות לשימוש במקורות דתיים בספרי לימוד שבהם נעשה שימוש בבתי ספר יסודיים ממלכתיים. הצוות שהקים משרד החינוך הונחה לבצע התאמות בספרי הלימוד "בהתאם לצורך"

ישיבת סיעת הבית היהודי. מימין נפתלי בנט אילת שקד. 18/02/2013 צילום מרים אלסטר פלאש 90נפתלי בנט ואיילת שקד בישיבה של סיעת הבית היהודי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בעקבות בדיקה של הורים החברים בפורום החילוני, שהעלתה כי עשרות ספרי לימוד שבהם נעשה שימוש בבתי ספר יסודיים ממלכתיים מסתמכים בהרחבה על מקורות דתיים, הקים משרד החינוך צוות שיבדוק את הטענות להדתה בספרי לימוד במערכת החינוך הממלכתית.

בבדיקת הפורום החילוני נמצאו דוגמאות רבות לשימוש במקורות דתיים – ציטוטים מחז"ל או התייחסות דתית-אורתודוקסית לחגים – בספרים במקצועות לימוד שונים. "הארץ", שדיווח על הבדיקה, מציין כי היא התייחסה לכ-80 ספרי לימוד במקצועות כמו שפה והבנת הנקרא, מולדת, תנ"ך, גיאוגרפיה, מדעים ומתמטיקה, הנלמדים בכיתות א'-ו'.

בבדיקה של הפורום החילוני נמצאו דוגמאות רבות להדתה, בין השאר בחוברת "אני ומשפחתי". לדוגמה, בספר מתמטיקה לכיתה ב' נכללה השאלה "כמה בהמות טהורות מכל סוג העלה נח לתיבה"; בפרקים על השבת בספרים שונים יש שימוש נרחב

בספר מתמטיקה לכיתה ב' נכללה השאלה 'כמה בהמות טהורות מכל סוג העלה נח לתיבה'

באיורים המראים גברים בכיסוי ראש והתייחסות גורפת למנהגים דתיים כמו הדלקת נרות.

בשבוע שעבר אמר דובר משרד החינוך, עמוס שביט, בראיון בגלי צה"ל, כי מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, "מינה צוות מקצועי אשר יבדוק את התכנים בחוברת ('אני ומשפחתי') ובספרים נוספים, והנחה את הצוות לבצע התאמות בהתאם לצורך".

בתגובה להקמת צוות הבדיקה מסר הפורום החילוני: "אנחנו ממשיכים לתבוע בדיקה יסודית של הממצאים שחשפנו. ההדתה באה לידי ביטוי בעוצמה רבה גם במקצוע המורשת ובכניסת עמותות אורתודוקסיות לבתי הספר החילוניים. אנו מקווים שההבטחה לבדוק את הספרים היא כנה ולא עוד ניסיון בוטה של משרד החינוך להתעלם מהציבור החילוני, וקוראים לשר להיפגש עמנו".

בחודשים האחרונים דחה שר החינוך, נפתלי בנט, כמה פעמים את בקשת נציגי הפורום להיפגש אתו.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?