עברית מזווית דתית־אמונית

מחברי ספרי לימוד בעברית מחויבים לצטט מקורות דתיים

הוראה של משרד החינוך קובעת כי מחברים של ספרי לימוד צריכים להסתמך על טקסטים ממקורות יהודיים

תלמידה מכינה שיעורי בית בתנ''ך. צילום: david55king, flickrתלמידה מכינה שיעורי בית (צילום אילוסטרציה). צילום: david55king, flickr

מחברים של ספרי לימוד להוראת עברית מחויבים להשתמש בטקסטים ממקורות יהודיים. משרד החינוך קובע כי טקסטים אלה צריכים להיות כ-10% מכלל הטקסטים בספרי הלימוד. עם זאת, בשנים האחרונות ספרי לימוד יוצאים לאור בגרסה אחת, המיועדת הן למגזר הממלכתי והן לבתי ספר ממלכתיים־דתיים, ולכן אחוז הטקסטים ממקורות דתיים בספרי הלימוד גבוה יותר.

משרד החינוך סירב לאחרונה להגיב על ממצאי בדיקה שערך הפורום החילוני בנושא ולא הסביר אם קיימת הנחיה לצטט מקורות יהודיים בספרי הלימוד. "הארץ" מציין כי מדובר בהוראה מחייבת. הוצאות לאור המפרסמות ספרי לימוד, החל מספרים לכיתה א', נדרשות להשתמש בטקסטים יהודיים מתוך מאגר מוגבל. לכן נמצא דמיון רב בין ספרים שונים.

בבדיקה של הפורום החילוני נמצא כי בספרים להוראת העברית שיעור הטקסטים הדתיים גדול מכפי שנקבע. השימוש בטקסטים אלה הוא על פי רוב מנקודת מבט דתית־אמונית, שנתמכת גם באיורים ובתרגילים.

מסמכים שהגיעו לידי "הארץ" מעידים כי דרישות משרד החינוך, בעיקר בכל הנוגע להיבטים החזותיים של ספרי הלימוד, הולכות

חלק ממחברי ספרי הלימוד נדרשו להחליף תמונות של בנים ובנות שעסקו בפעילות פנאי קיצית בבגדים קצרים

ומחמירות. בין השאר נפסלו ציורים או תמונות של ילדים וילדות המשתתפים יחד בפעילות דתית, או תמונות שנראו בהן מסגדים או כנסיות. חלק ממחברי ספרי הלימוד נדרשו להחליף תמונות של בנים ובנות שעסקו בפעילות פנאי קיצית בבגדים קצרים.

מיכל שליו־רייכר מהפורום החילוני אמרה: "החדירה המסיבית של טקסטים יהודיים לספרי הלימוד אינה מקרית. היא תולדה של שילוב בין הנחיות ברורות של משרד החינוך לבין צרכים מסחריים של המו"לים. הוראות המשרד מדגישות את ההשפעה הנדרשת של המקורות היהודיים על זהות התלמידים, ואילו המו"לים מבקשים לפנות לקהל רחב ככל הניתן. שילוב זה יוצר תמהיל בעייתי של תכנים, שאינו מתאים לציבור החילוני".

משרד החינוך סירב להשיב לשאלות שהתייחסו בין השאר לתהליך האישור של ספרי הלימוד המשותפים לזרם הממלכתי והממלכתי־הדתי, וגם לדברי המו"לים בדבר דרישות לתמונות וציורים "צנועים". מלשכת שר החינוך, נפתלי בנט, לא נמסרה תגובה עניינית.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?