הדרה פסולה

כנס על רפואת נשים – בהשתתפות גברים בלבד

בית החולים אסותא וארגון "בוני עולם" עורכים כנס בנושא פוריות, שנשים אינן יכולות להשתתף בו

בית החולים אסותא בתל אביב. צילום: Юкатан, wikipediaבית החולים אסותא בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: Юкатан, wikipedia

רבנים, דיינים, מורים הלכתיים ורופאים בכירים ישתתפו בשבוע הבא ביום עיון על רפואת נשים שייערך בבית החולים אסותא בתל אביב ביוזמת ארגון "בוני עולם". ארגון "בוני עולם" מעניק סיוע בבעיות פוריות. הכנס נועד לשפר את הקשר בין רבנים מהמגזר החרדי לאנשי רפואה.

אבל בבדיקה של עמותת חדו"ש התברר כי הכניסה לאירוע מוגבלת לגברים בלבד. פעילת חדו"ש שביקשה להירשם לכנס, נענתה בשלילה על ידי נציגת המארגנים. בשלב מסוים הועלתה האפשרות כי תתאפשר כניסת נשים למתחם נפרד, אך לאחר מכן המארגנים חזרו בהם. נציגת המארגנים ציינה כי בעתיד יתקיים כנס דומה לנשים, אולם טרם נקבע מועד לכך.

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, אמר לחדשות 2 כי הדבר מלמד על המשך הדרת הנשים מכנסים מסוג זה, אף על פי שמנכ"ל משרד הבריאות התחייב למנוע כנסים כאלה.

"הדרת נשים היא תופעה פסולה, העומדת בניגוד לערך השוויון ולערכי הדמוקרטיה ופוגעת בכבוד האדם", אמר רגב. "לא פחות חמורה העובדה כי הדרת רופאות, חוקרות ונשים המבקשות להשתתף ולהתעדכן במידע הנמסר בכינוס, פוגעת באיכות המחקר והטיפול הרפואי בישראל".

מנכ"ל חדו"ש: הדרת רופאות, חוקרות ונשים המבקשות להשתתף ולהתעדכן במידע הנמסר בכינוס, פוגעת באיכות המחקר והטיפול הרפואי בישראל

חדו"ש הבהירה כי פנתה להסתדרות הרפואית ולעו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כדי למנוע את המשך הדרת הנשים מכנסים רפואיים.

מארגון "בוני עולם" נמסר: "הארגון פועל לרווחת הזוגות שלא זכו לפרי בטן. כנס זה הינו כנס הלכתי המיועד לרבני המגזר החרדי ומטרתו להדק את הקשר עם רבני הציבור כדי להרחיב את שיתוף הפעולה שבין הרבנים לרופאים... מאחר שמטרת הכנס היא לייצר שיח עם רבני המגזר החרדי שעליהם נסמכים מאות אלפי זוגות, המפגש הותאם לקהל היעד שהוא נועד לשרת. אנו מקיימים כנסים נוספים, שמיועדים גם לציבור הנשים".

מבית חולים אסותא נמסר: "בבית החולים מתקיימים כנסים וימי עיון רבים. כל אחד מימי העיון מיועד לקהל יעד שונה והתכנים המוצגים בו נתפרים על פי אופי המשתתפים... יום העיון שיתקיים בשיתוף עם ארגון 'בוני עולם' מיועד לרבנים שמשמשים כיועצים לענייני רפואה לציבור החרדי. אל רבנים אלה פונים, בין היתר, נשים וזוגות המתקשים להרות, כדי לקבל הנחיה והמלצות על טיפולים או רופאים מסוימים. בדומה ליתר הכנסים, גם התוכן בכנס זה נתפר למידותיהם של המשתתפים, במקרה זה רבנים של הציבור החרדי".

לידיעה בחדשות 2

למכתב התשובה מעו"ד דינה זילבר

למכתב התשובה מההסתדרות הרפואיתאיך תוכל לפעול?