תיקון מאוזן ומתחשב

חדו"ש: החלטת בג"ץ להתיר פתיחת מרכולים בשבת בתל אביב קולעת לרצון הציבור

לאחר שלוש שנים קבעו שופטי בג"ץ כי יש להתיר פתיחה של מרכולים, מרכזי בילוי ובתי מרקחת בשבת בתל אביב

חרדי בבית המשפט העליון בדיון בנושא ההפרדה העדתית בבית יעקב עמנואל 29.04.10 צילום: אביר סולטאן, פלאש 90אדם חרדי בבית המשפט העליון (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

בג"ץ קבע היום כי תותר פתיחה של מרכולים, מרכזי בילוי ובתי מרקחת בשבת בתל אביב. המחלוקת בסוגיה החלה לאחר ששר הפנים לשעבר, גדעון סער, קבע כי יש לסגור מרכולים בשבת, אבל המדינה נמנעה מלנמק את החלטתו בבית המשפט. מאז החלטתו של סער חלפו שלוש שנים, שבהן שבה המדינה וביקשה ארכות מבג"ץ. נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, אמר כי גישה זו אילצה את השופטים לפסול את החלטת סער ולאפשר לעיריית תל אביב להמשיך להתיר הפעלת מרכולים ומתחמי בילוי בשבת.

בפסק הדין כתבה נאור כי התיקון לחוק העזר שעיריית תל אביב קיבלה ב-2014, אשר התיר פתיחת עסקים מסוימים בשבת, הוא תיקון "מאוזן המתחשב בזכויות השונות, בצביונה של העיר ובאינטרס של מעמד יום השבת".

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בירך על ההכרעה ואמר: "כפי שאמרתי כבר לפני כארבע שנים – תל אביב-יפו היתה חופשית ותישאר חופשית".

עמותת חדו"ש מסרה בעקבות הפסיקה: "בג"ץ נהג באחריות ובאיזון וקלע פעם נוספת לרצון הציבור ולערכי היסוד של חופש הדת והמצפון, תוך כיבוד השבת. לפי סקרי חדו"ש, 78% מהציבור היהודי בישראל תומכים בפתיחת מרכולים בתל אביב בשבת.

"כל שוחר דמוקרטיה צריך לברך על פסק דינו של בית המשפט, אשר שם את הדגש בנושאים אלה על רצון הציבור במישור

חדו"ש: בית המשפט חשף את ערוות הממשלה ושר הפנים, שניסו למשוך זמן ולהימנע ממתן הכשר לרצונה של העירייה לנקוט גמישות ואיזון בנושאי השבת

המקומי ורואה בכך את הביטוי הראוי לזהותה של ישראל כמדינה 'יהודית ודמוקרטית'. בית המשפט חשף את ערוות הממשלה ושר הפנים, שניסו כדרכם למשוך זמן ולהימנע ממתן הכשר לרצונה של העירייה לנקוט גמישות ואיזון בנושאי השבת. יש לקוות כי הממשלה תפיק את הלקח ותמשוך את ידיה מכפייה דתית על רשויות מקומיות, תוך התחשבות ברצונו של רוב מכריע בציבור ולא במיעוט המבקש לכפות את תפיסת עולמו הקיצונית. יש חשש כי עתה יופעל משנה לחץ ותתחדש המתקפה של הפוליטיקאים החרדים על בית המשפט העליון, בניסיון לסרסו ולהגביל את עצמאותו".

ואלה מציין כי שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה, אמר: "החלטת בג"ץ מהווה פגיעה חמורה בשבת קודש ובצביון היהודי של מדינת ישראל. זהו המשך ההתערבות המשפטית הגסה בערכי הדת וההלכה, שאינו מותיר ברירה אלא לקדם מהלך משפטי לעקיפת בג"ץ כדי למנוע המשך כרסום מסורת ישראל והדת במדינה".

יאיר קורח, יו"ר התאחדות הסוחרים, אמר: "כמדינה אנו צריכים לשאוף לסגירת מסחר כוללת בשבת והפרדתו מתרבות הבילוי והפנאי ביום זה... עם זאת, בית המשפט יוצר שינוי חיובי של המציאות, בהפחתת המסחר בשבת בתל אביב, ומונע מהעירייה לפתוח את כלל המסחר בשבת על דעת עצמה". לדברי קורח, "מסחר בשבת אינו סמל לחופש הפרט אלא לשעבוד שלו".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?