ניסיון השתלטות

מינויי ש"ס – המבקר העביר את התלונות ליועץ המשפטי

מתלונות שהוגשו למבקר מיכה לינדנשטראוס עולה חשד לניסיון להשתלט על הרבנות באמצעות מינויים

מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים, 25.05.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, בבית הכנסת בית לוי בירושלים. צילום: עביר סולטן, פלאש 90

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, העביר ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, את התלונות שהונחו על שולחנו לפני כמה שבועות, שמהן עולה חשד לניסיון של ש"ס להשתלט על הרבנות הראשית באמצעות מינוי מקורבים לתפקידי רבנים. כן נבחן החשד שקידום ההכשר הפרטי "בד"ץ בית יוסף" בבתי עסק ובמסעדות בערים שונות הוא חלק מהניסיונות להשתלט על הרבנות.

בפנייה לוויינשטיין כותב לינדנשטראוס: "התלונות מעלות חשש למעשים פליליים, כגון שימוש לרעה בכוח המשרה וכן מרמה והפרת אמונים". המבקר טוען גם, כי יש חשש שהמעשים פוגעים במינהל התקין ובטוהר המידות.

הפרשה נחשפה לפני כחודש על ידי העיתונאי נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות". ברנע דיווח כי פרטי התלונה הגיעו למבקר

התלונות מעלות חשש למעשים פליליים, כגון שימוש לרעה בכוח המשרה וכן מרמה והפרת אמונים

המדינה מקרוב מדרגה ראשונה של נשיא מועצת חכמי התורה, הרב עובדיה יוסף.

קרובו של הרב יוסף העביר את הפרטים באמצעות ח"כ איתן כבל ממפלגת העבודה. על-פי התלונה, גורמים הקשורים לביתו של הרב יוסף מפעילים לחצים רבים על שר הדתות, יעקב מרגי, כדי לקדם אנשים ספציפיים להנהגת התנועה, לתפקידים בכירים במועצות הדתיות ולתפקידים של רבני ערים.

ב"כיכר השבת" מציינים כי בש"ס יש הערכות רבות בנוגע לזהותו של קרוב המשפחה שהדליף את הפרטים והגיש את התלונה. עם זאת, זהותו אינה ידועה בבירור.

לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?