אתנן לש"ס ויהדות התורה

מנכ"ל חדו"ש: העברות התקציב למטרות חרדיות נועדו להרחיק חרדים משוק העבודה

ועדת הכספים אישרה העברות תקציב בסך 800 מיליון שקל לישיבות ולמוסדות חרדיים ודתיים, בהתאם להסכמים קואליציוניים של הליכוד עם ש"ס, יהדות התורה והבית היהודי

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר ועדת הכספים, משה גפני, נואם במליאת הכנסת. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת הכספים אישרה היום שורה של העברות תקציביות, ובהן 800 מיליון שקל לישיבות ולמוסדות חרדיים ודתיים. כספים אלה נכללו בסיכומים שנערכו בסוף 2016 בין הליכוד, יהדות התורה, ש"ס והבית היהודי, ערב אישור התקציב ל-2017 ו-2018. "TheMarker" מציין שהכספים הללו לא נכללו בהצעת תקציב המדינה ל-2017, והם מועברים כעת לבקשת משרד האוצר באמצעות שינויים בתקציב.

מנכ"ל עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "אבדה הבושה. מסתבר שהפוליטיקה גוברת על אינטרס לאומי, על צורכי הביטחון והכלכלה ועל רצון הציבור. תשלום האתנן למפלגות החרדיות אינו הגדול ביותר בסכומים שאושרו היום, אבל הוא היחיד שכל כולו נושא את הכותרת 'הסכמים קואליציוניים'. לא זו בלבד שהוא אינו משרת את צורכי המדינה, אלא שהוא חותר תחתיהם מכיוון שהוא נועד להרחיק חרדים משוק העבודה ולהשאיר אותם בישיבות במימון המדינה, ולאפשר מימון מוסדות חינוך המסרבים ללמד לימודי ליבה ומחנכים לדה-לגיטימציה של המדינה והציונות".

בין השאר אושרה העברת 310 מיליון שקל לישיבות – לפי דרישת יהדות התורה וש"ס

רגב הוסיף כי "מחקרי חדו"ש מצביעים על התנגדותו של רוב הציבור לצעדי הממשלה ולכניעה הנמשכת לסחטנות המפלגות החרדיות, ואין ספק שיהיה מי שיקטוף את פירות הבגידה של מנהיגי המדינה כאשר תבוא עת חשבון בקלפיות".

הסכומים שהעברתם אושרה כוללים בין היתר 310 מיליון שקל לישיבות – לפי דרישת יהדות התורה וש"ס. כן יועברו 115 מיליון שקל לחינוך הממלכתי-הדתי בהתאם לתביעת הבית היהודי.

ההעברות כוללות גם 163 מיליון שקל לחינוך החרדי, שמתוכם 80 מיליון שקל לחינוך המוכר שאינו רשמי; 128 מיליון שקל לתקציבי תרבות דתית וחרדית ושיעורי תורה; 25 מיליון שקל לתקציבי שיפוצים בחינוך העצמאי המקורב ליהדות התורה; 33 מיליון שקל לסמינרים חרדיים לבנות; 25 מיליון שקל לתוספת שכר לגננות החינוך המוכר שאינו רשמי ועוד.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני מיהדות התורה, קבל על כך שהסכומים שאושרו לא נכללו בבסיס תקציב המדינה, ועל כן נדרשות העברות לסעיפים האלו תוך כדי שנת התקציב.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?