מצב שמרחיק אנשים מהדת

תנועת "נאמני תורה ועבודה" מקדמת נישואים אזרחיים

זוהי הפעם הראשונה שבה יוצא ארגון מהציונות הדתית בקריאה להנהיג אופציה של נישואים אזרחיים בישראל

כנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים. 27.7.2011. צילום: אסף מוסמן, חדו''שכנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים (צילום אילוסטרציה). צילום: אסף מוסמן, חדו''ש

התנועה הדתית "נאמני תורה ועבודה" קוראת לקדם נישואים אזרחיים בישראל. בסרטון שמפיצה התנועה, המשתייכת לציונות הדתית, מתואר אזרח ישראלי נבוך, לכאורה, לנוכח שפע אפשרויות הבחירה שעומדות לפניו בבואו להתחתן. נציג הרבנות הראשית מציע לסייע לאזרח הנבוך. "אתם לא צריכים לבחור איפה להתחתן – אתם פשוט תתחתנו אצלנו", הוא אומר לו.

בהמשך הסרטון, לפי ואלה, מושווה המצב הקיים בישראל בתחום הנישואים למצב במשפחה, שבה מנסים ההורים לחנך את ילדיהם לאהוב משהו באמצעות כפייה. בסצינה האחרונה של הסרטון נראים ישראלים הממהרים לטוס לקפריסין כדי להתחתן.

זוהי הפעם הראשונה שבה יוצא ארגון מהציונות הדתית בקריאה להנהיג אופציה של נישואים אזרחיים בישראל. לדברי ד"ר חנן מנדל, יו"ר "נאמני תורה ועבודה", הסרטון נועד להסביר לציבור הדתי-הלאומי את הבעייתיות הכרוכה במצב הקיים.

לפי סקר שערכה התנועה, 49% מהמשתייכים למגזר הדתי-הלאומי תומכים בהחלת אפשרות כלשהי לנישואים אזרחיים

מנדל מוסיף כי המצב הקיים בעייתי לא רק בגלל פגיעה בזכויות ובחופש של אזרחים. "הוא בעייתי דווקא מהכיוון התורני, בכך שהוא מוביל אנשים להתרחק מהדת... יש על השולחן כשמונה הצעות שונות לשינוי הסטטוס קוו בנושא נישואים וגירושים", אומר מנדל. "לפחות חלק מההצעות הללו יכולות להוביל למצב טוב יותר, מבחינה דתית".

לפי סקר שערכה התנועה במגזר הדתי-הלאומי, 49% מהמשתייכים למגזר זה תומכים בהחלת אפשרות כלשהי לנישואים אזרחיים בישראל. הסקר נערך על ידי מכון הסקרים הדתי "מסקר".

האפשרות שזכתה לתמיכה הגבוהה ביותר היא נישואים אזרחיים לפסולי חיתון, לא כולל זוגות חד-מיניים. כ-35% תהמשיבים תמכו בה. בהחלת נישואים אזרחיים כאופציה הפתוחה לכל, לצד נישואים ברבנות, תמכו 27% מהמשיבים. בנישואים אזרחיים לפסולי חיתון, כולל זוגות חד-מיניים, תמכו 23%. בהחלת נישואים אזרחיים בלבד, תוך ביטול הנישואים ברבנות, תמכו רק 4% מהמשיבים.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?