המרחב המשותף מצטמצם

משרד המשפטים: הדרת נשים הולכת ומתרחבת

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, קובעת בדו"ח שהגישה לוועדה למעמד האשה של הכנסת: תופעת הדרת הנשים מתפשטת לתחומי חיים שונים ורבים

הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט אישה זה לא בושה. בג''צ הורה למשטרה למנוע את ההפרדה 29.09.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט "אישה זה לא בושה". צילום: גילי יערי, פלאש 90

עורכת הדין דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, קובעת כי בתקופה האחרונה יש "התרחבות מתמדת של הדרת נשים במרחב הציבורי".

בדו"ח שהגישה לוועדה למעמד האשה של הכנסת מוסיפה זילבר: "מיום ליום הולכים ומצטמצמים האתרים שבהם הציבור הישראלי, נשים וגברים, יכולים במחוזותינו לחלוק מרחב אזרחי משותף".

כדוגמה להדרת נשים במרחב הציבורי נאמר בדו"ח כי אתרי חדשות שונים שהציגו בשנה שעברה את תמונת הממשלה הסירו ממנה את דמויותיהן של השרות איילת שקד, מירי רגב וגילה גמליאל. חלק מאתרי האינטרנט טישטשו את פניהן של השרות.

לדברי זילבר, "קיים צורך משמעותי בהמשך פעילות אקטיבית ומקיפה, ואולי יותר מבעבר, שכן המציאות מלמדת כי תופעת

מתוך הדו"ח: אירועי ספורט לילדים התקיימו ללא נוכחות אבות בשל טענת צניעות של הילדות המופיעות, שהן בנותיהם

הדרת הנשים מתפשטת לתחומי חיים שונים ורבים, ומחייבת פעילות אינטנסיבית למיגורה".

"ידיעות אחרונות" מפרט ממצאים נוספים מתוך הדו"ח: "כנסים ואירועים פומביים שונים בשנה האחרונה התקיימו תוך הפרדה מגדרית או ללא השתתפות נשים; עיריות ומוסדות השכלה ביקשו לקיים אירועים ללא שירת נשים; פעילויות ואירועים התקיימו לגברים בלבד או תוך הפרדה; אירועי ספורט לילדים התקיימו ללא נוכחות אבות בשל טענת צניעות של הילדות המופיעות, שהן בנותיהם; שלטי צניעות ודרישות לבוש צנוע הוצבו בכניסה לאתרים שאינם אתרי דת או צניעות. בפארק לילדים לא הורשו ילדות ללבוש בגדי ים במגלשות מים, מטעמי צניעות, בעוד שילדים הורשו".

לידיעה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?