יש מנהיג

הרב שטיינמן לקח את הירושה

כינוס בביתו של הרב בבני ברק, בעקבות ביטול חוק טל בבג"ץ, הבהיר מיהו בעל הבית בעולם החרדי

הרב אהרון לייב שטיינמן ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90 רוחבהרב אהרון לייב שטיינמן ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90

ראש ישיבת אורחות תורה, הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן (הגראי"ל) כינס השבוע "כינוס חירום" בביתו. הכינוס, כותב ישראל כהן ב"כיכר השבת", נועד לשדר מסר תקיף כלפי חוץ, אבל חשיבות רבה יותר יש לייחס למסר כלפי החברה החרדית שעלה ממנו. זהו מסר חד משמעי, נכתב ב"כיכר השבת": לעולם החרדי יש בעל בית חדש והוא מתגורר ברחוב חזון איש 5 בבני ברק.

כהן מציין כי ברוב הנושאים הערכיים שהגיעו אל שולחנם של בכירי הרבנים, ההכרעה הסופית היתה בידיו של "פוסק הדור" הרב יוסף שלום אלישיב. עם זאת, ברבות מהשאלות כבדות המשקל בנושאים ציבוריים רגישים, כמו בעיות עולם הישיבות והסמינרים והיחסים בין החרדים והשלטונות, נשמעה דעתו של שטיינמן וברבים מהמקרים המלה האחרונה היתה שלו.

רוב הציבור, החל בראשי כוללים ועסקני ציבור וכלה באברכים וסתם בעלי בתים, ראה בביתו של שטיינמן כתובת מרכזית לבעיות

רוב הציבור ראה בביתו של שטיינמן כתובת מרכזית לבעיות השעה

השעה. הוא תמך ביוזמת חוק טל, אף שהיו גדולי תורה שחלקו על עצם הרעיון, והוביל קו מעשי לחיפוש פתרון לבעיה.

בשתי הזדמנויות בשנים האחרונות קיבל שטיינמן על עצמו עמדת מנהיגות. לפני כשנה וחצי, כששר החינוך, גדעון סער, ביקש לכפות את לימודי הליב"ה על מוסדות לימוד חרדיים, הרב שטיינמן יזם כינוס חירום בביתו בהשתתפות גדולי התורה מכל החוגים ואנשי יהדות התורה. בעקבות הכינוס שינה סער את עמדתו.

האירוע השני היה הכינוס השבוע, בעקבות פסיקת בג"ץ שביטלה את חוק טל. בפגישה ניכר איחוד כוחות נדיר בין הסיעות החרדיות. בסיכום הפגישה, שבה ישבו יחד אנשי ש"ס ויהדות התורה, הוחלט על הקמת בלוק חרדי והובהר כי "הרב שטיינמן לקח את המנהיגות על עולם התורה".

 לכתבה המלאהאיך תוכל לפעול?