הרוב מוקיעים

מחשש להתנכלות: 600 חיילים חרדים פטורים ממדים

הצבא מעניק תנאי שירות ייחודיים לחיילים חרדים, כמו קו מצוקה מיוחד, במסגרת המאבק בהסתה הקשה נגדם

כרזות במאה שערים בעקבות חוק הגיוס מכריזות לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס. 26.03.2014 צילום: נתי שוחט, פלאש 90כרזות במאה שערים בעקבות חוק הגיוס מכריזות "לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס". צילום: נתי שוחט, פלאש 90

צה"ל מעניק לחיילים חרדים תנאי שירות ייחודיים, במאמץ להתמודד עם ההסתה הקשה נגדם בשכונות וביישובים חרדיים. בין השאר ניתן ל-600 חיילים חרדים אישור לצאת מהבסיס ולחזור אליו בלבוש אזרחי, הצבא מפעיל קו סיוע לחיילים חרדים במצוקה, הפעיל 24 שעות ביממה וביחידות שבהן משרתים חרדים הוצבו מש"קי ת"ש ייעודיים.

אלפים מהחיילים החרדים מקבלים מהצבא אלפי שקלים בחודש כתשלומי משפחה. צה"ל גם מוסיף מדי שנה לאפשרויות הלימוד שהוא מעניק לחיילים אלה לקראת סוף תקופת השירות, כדי שלאחר השחרור יוכלו להשתלב בשוק העבודה בתחומים כמו היי-טק, הנהלת חשבונות, מכונאות או בנייה.

קצין בכיר אמר ל-ynet כי מעת לעת מתכנסת ועדה בראשות ראש אכ"א, כדי לעקוב אחר הטיפול בתופעת ההסתה נגד חיילים חרדים. "נמשיך לפעול להגדלת מספר המתגייסים החרדים כי יש לנו צורך בעוד חיילים", אמר הקצין.

במאה שערים היו בובות בדמות חייל תלוי ונמצאה גם בובת חייל ועליה הכיתוב 'חרד"ק החוצה'

בצה"ל מתכוונים להמשיך לפעול לגיוס מוגבר של חרדים גם בשנים הבאות, למרות ההסתה הנמשכת. אתמול, לדוגמה, נתלו ברחובות מאה שערים בובות בדמות חייל תלוי. לפי ידיעה ב-ynet, בשכונה נמצאה גם בובה בדמות חייל ועליה הכיתוב "חרד"ק החוצה". כבאים שהסירו את הבובות הותקפו באבנים ובחפצים שהושלכו לעברם.

בשנתיים האחרונות נרשמו עשרות מקרים שבהם חיילים חרדים או דתיים הותקפו פיזית ומילולית על ידי קיצוניים. חיילים חרדים גם סבלו מאיומים, השפלות ופגיעה ברכוש.

"המשטרה משתפת פעולה עם המאבק נגד ההסתה ובמקרים חריגים גם מבצעת מעצרים ופותחת תיקים פליליים", הוסיף הקצין הבכיר. "אבל צריך להבין שהחברה החרדית מפולגת. יש מיעוט קטן ודומיננטי, הפלג הירושלמי בראשות הרב שמואל אוירבך, שעושה הרבה פרובוקציות נגד החיילים החרדים. התופעה לא צוברת תאוצה בחברה החרדית. רוב ההנהגה החרדית נמצאת בקשר אתנו ומוקיעה את הזרם הזה".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?