סטירת לחי למצביעים

בפעם השלישית בתוך שנה – שיא חדש לתקציב הישיבות: 1.224 מיליארד שקל

לפי דיווחים בתקשורת החרדית, ביום ראשון תוגש בישיבת הממשלה הצעה להגדלת תקציב הישיבות

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק. צילום נתי שוחט, פלאש 90

במסגרת דרישת המפלגות החרדיות לקבל את כל הכספים שהובטחו להן בתמורה לתמיכתם בממשלה, תוגש ביום ראשון הקרוב (5.3) בישיבת הממשלה הצעה להגדלת תקציב התמיכה של המדינה בישיבות ביותר מ-50 מיליון שקל. בעקבות ההגדלה תקציב הישיבות יהיה 1.224 מיליארד שקל. כך דיווח אתמול (יום חמישי) האתר "בחדרי חרדים".

אם הדרישה תאושר, תקציב הישיבות ישבור שיא בפעם השלישית ברצף בתוך שנה. מדובר בתוספת תקציבית של 52.5 מיליון שקל בשנה לתקציב המוסדות התורניים בכל אחת מהשנים 2017 ו-2018. לפי ידיעה ב-"TheMarker", ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון, יעלו הצעת החלטת ברוח זו בישיבת הממשלה.

לטענת המפלגות החרדיות, הגדלת התקציב נדרשת בשל העלייה במספרי התלמידים בסוף 2016. הפעם האחרונה שבה נשבר השיא היתה בנובמבר 2016, אז הגיע תקציב הישיבות ל-1.171 מיליארד שקל. השיא שלפניו נשבר ביוני 2016, לפני פחות משנה, והיה 1.119 מיליארד שקל. על פי נתוני עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, תקציב הישיבות בתחילת 2016 עמד על 984 מיליון שקל. ביוני 2016, בעקבות סחיטה של המפלגות החרדיות, גדל התקציב ל-1.119 מיליארד שקל.

על פי פרסומים בתקשורת הקפיא אז יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, את ההעברות התקציביות שביקש האוצר עד שיועברו הכספים. בנובמבר 2016 גדל התקציב בשנית ל-1.17 מיליארד שקל כחלק מההסכמים הקואליציוניים. ההגדלה נבעה מהדרישה להעניק לתלמידי חו"ל הלומדים בישיבות בארץ שיעור תמיכה גבוהה יותר.

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: בתמורה לקניית קולות המפלגות החרדיות מוכנים שותפיהן לפגוע קשות בכלכלת המדינה ובעתידה

פרסומים בתקשורת מהימים האחרונים מציגים מחלוקת בין האוצר לוועדת הכספים, העוצרת העברות תקציביות למשרדי ממשלה. אם לשפוט על פי ניסיון העבר, ייתכן שיש קשר בין עצירת תהליך ההעברות התקציביות למשרדי הממשלה לבין הדרישה להגדיל את תקציב הישיבות. בימים הקרובים שאלה זו בוודאי תתברר.

בחינת נתוני העבר, שנעשתה על ידי שנתון החברה החרדית ועל ידי חדו"ש, מלמדת כי קיצוץ תקציבי הישיבות הביא לגידול במספר האברכים שיצאו לעבודה ופרנסו את משפחותיהם. הדרישה הנוכחית מלמדת לכאורה על היפוך המגמה. חדו"ש מתכוונת לדרוש בדיקה אם נפסקה הביקורות החיצוניות לבדיקת המספרים האמיתיים של תלמידי הישיבות, אשר בשנים קודמות הביאה לגילויים מקוממים של דיווחים כוזבים ורשימות פיקטיביות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "פעם נוספת אנחנו ניצבים בפני מדיניות מופקרת של מפלגות הקואליציה. בתמורה לקניית קולות המפלגות החרדיות מוכנים שותפיהן לפגוע קשות בכלכלת המדינה ובעתידה, כמו גם בעקרון השוויון והסולידריות החברתית. מנהיגי המדינה מצהירים מעל כל במה על נאמנותם לצורכי המדינה והחברה ועל כך שהם המייצגים של רצון העם, אך מרימים את ידיהם לגידול דרמטי של תקציבי הישיבות שמשמעותו מכה אנושה לאינטרס הלאומי לשלב את המגזר החרדי בשוק העבודה, וסטירת לחי למצביעיהם ולרוב הגדול בציבור הרוצה בצמצום תקציב הישיבות הבא מכספי משלמי המסים".

לידיעה ב-"TheMarker"

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?