עבירה בחסות החוק

53 היתרים לשאת אשה שנייה ניתנו מאז 2012

בדיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת אמר מנכ"ל בתי הדין הרבניים כי מדי שנה מוגשות בין עשר לחמש עשרה בקשות להיתר לשאת אשה שנייה. ח"כ יעל גרמן: ריבוי נישואין זה זלזול ופגיעה בכבוד האשה

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בעקבות פרסום בערוץ 10, שלפיו הרבנות מתירה לגברים נשואים לשאת אשה נוספת, בניגוד לחוק האוסר על פוליגמיה, קיימה ועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת דיון בסוגיה.

הרב שמעון יעקובי, מנהל בתי הדין הרבניים, אמר בדיון כי בחמש השנים האחרונות, מ-2012 עד סוף 2016, נתן נשיא בית הדין הגדול 53 פסקי דין המתירים לגבר לשאת אשה נוספת. לדבריו, בכל שנה יש בין עשרה לחמישה עשר מקרים שבהם דנים בתי הדין הרבניים בבקשה לשאת אשה שנייה.

לפי אתר "קוקר", הרב יעקובי אמר כי שתי העילות הרווחות להגשת בקשה כזאת הן חוסר יכולת של אשה לקבל גט בגלל מצב מנטלי או מצב רפואי וכן סרבנות קשה של אשה לקבל גט, גם אם בית הדין הטיל עליה סנקציות.

ח"כ עליזה לביא: חוק העונשין אוסר על נישואים כאלו... לא כל דבר אפשר לעשות בשם ההלכה

ממלאת מקום יו"ר הוועדה, ח"כ יעל גרמן, אמרה בדיון: "הזדעזעתי לגלות שהכל בחסות החוק. ריבוי נישואין זה זלזול ופגיעה בכבוד האשה. ננסה להגיע לפתרון שלא יאפשר ביזוי והשפלה של אשה".

ח"כ עליזה לביא מיש עתיד אמרה: "הדברים נעשים בהיתר, 50 עד 70 היתרים ניתנים לשאת אשה נוספת בשנה. חוק העונשין אוסר על נישואים כאלו... לא כל דבר אפשר לעשות בשם ההלכה".

סיוון יעקובסון, דוברת ארגון קולך, אמרה כי "הקלות שבה הרבנות נותנת היתר לאשה שנייה מדאיג ביותר. נעשה ניצול ציני של רווקות. האיסור לשאת אשה שנייה בא להגן על נשים ולכבד אותן וההיתר הוא ביזוי. בשבוע הבא חל יום העגונה ודרך ההיתר הזה משאירים נשים אלו באזיקים לנצח".

לידיעה ב"קוקר"איך תוכל לפעול?