לא דופקים חשבון

נשענים על מדינת הרווחה כדי להחריב אותה

הפוליטיקאים החרדים לוקחים ממדינת הרווחה את מה שהיא נותנת, לטובת ציבור תומכיהם ובכך הם מקרבים את היום שבו יהיה הכרח לשנות את השיטה, כותב דוד דוזנטל ב"כיכר השבת"

ישיבת סיעת יהדות התורה, 7.11.2011. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צישיבת סיעת יהדות התורה: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר ואורי מקלב (צילום אילוסטרציה). צילום: יח''צ

רבים תוהים לאן אפשר לשייך את החרדים בתחום הכלכלי – לימין או לשמאל. התשובה, כותב דוד דוזנטל ב"כיכר השבת", היא שהחרדים הם זרם רעיוני בפני עצמו. לדבריו, הזרם החרדי "לא דופק חשבון לאף אחד, ובפועל הוא פוגע ומחרב את רעיון מדינת הרווחה".

מדיניות רווחה, לדבריו, שמה לה למטרה להביא לשוויון. הצעדים שננקטים להשגת המטרה הם מיסוי גבוה, מעורבות ממשלתית עמוקה במערכת הכלכלית וחלוקת קצבאות רבות. רמת המיסוי וגובה הקצבאות נקבעים לפי קריטריונים. "הקריטריונים הם עקב האכילס של השיטה, שהרי הם נקבעים באמצעות המערכת הפוליטית", כותב דוזנטל. "החרדים מנצלים את מדינת הרווחה עד העצם", הוא כותב.

לדבריו, אופן הפעילות של הפוליטיקאים החרדים אולי אינו אלגנטי, אבל הוא לגיטימי ודמוקרטי. "השוויון, למשל, לא מעניין לחרדים את קצה הזרת השמאלית, אבל אם באמצעות רוממות השוויון וסיסמאות דומות אפשר להשיג עוד ועוד תקציבים עבור תרבות תורנית, אברכים, בחורי ישיבה וכל שאר צורכי

אם באמצעות רוממות השוויון וסיסמאות דומות אפשר להשיג עוד ועוד תקציבים עבור תרבות תורנית, אברכים, בחורי ישיבה וכל שאר צורכי הקודש, אזי יחי השוויון

הקודש, אזי יחי השוויון".

לדברי דוזנטל, החרדים הם האחרונים להאמין בשיטה הסוציאליסטית, בגלל הפגיעה שלה בחופש הדת והמרורים שבהם האכילו אותם מפלגות השמאל. אבל הסיסמאות שמשמיעים תומכי הסוציאליזם עוזרות להביא תקציבים, ולכן חברי הכנסת החרדים מדקלמים אותן.

לטענתו, המתנגדים לאופן הפעילות של המפלגות החרדיות לוקים באי הגינות. אין לומר שהחרדים מנצלים את המדינה. מדינת הרווחה, מעצם מהותה, מועדת לניצול. כל עוד היא קיימת, זכותם המלאה של החרדים לדרוש את שלהם. אבל בטווח הארוך, המדיניות הכלכלית הנוכחית אינה טובה לחרדים. "מעורבות עמוקה של הממשלה פוגעת בחופש הדת ובחירות החינוך החרדי. גם לחרדים טוב לשנות את השיטה", טוען דוזנטל.

התנהלותן של המפלגות החרדיות מקרבת את המועד שבו יהיה הכרח לשנות את השיטה. השינוי יועיל יותר מכל לאזרחי ישראל החרדים, מסכם דוזנטל. ככל שהמדינה תסיר מעורבותה בחיי הפרט, כך האדם החרדי יוכל לממש את השקפת עולמו בלא צורך להתנגש במדינה.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?