תמריץ משתלם

מחקר: תמרוץ השכלה אקדמית של חרדים – צורך חיוני

לפי עבודת דוקטורט שנכתבה בחוג לכלכלה באוניברסיטת חיפה, שכרם של גברים חרדים בעלי השכלה אקדמית גבוה ב-80% מהשכר של חרדים חסרי תואר אקדמי

בניין הקמפוס החרדי בקרית אונו. צילום: דוד שי, ויקיפדיהבניין הקמפוס החרדי בקרית אונו (צילום אילוסטרציה.) צילום: דוד שי, ויקיפדיה

תמרוץ של גברים חרדים לרכוש תואר אקדמי הוא צורך חיוני של המדינה. זו המסקנה המרכזית של מחקר שנערך באוניברסיטת חיפה. לפי המחקר, שיעור התעסוקה בקרב חרדים בעלי תואר אקדמי דומה לשיעור התעסוקה בקרב האוכלוסייה הכללית. שכרם של גברים חרדים בעלי תואר אקדמי גבוה ב-80% משכרם של גברים חרדים ללא השכלה גבוהה.

הממצאים עלו בעבודת הדוקטורט של ד"ר יוסי פרלמן מהחוג לכלכלה. "השתלבותם של הגברים החרדים בשוק העבודה הישראלי תלויה במידת שילובם של הגברים החרדים במערכת ההשכלה הגבוהה", אמר פרלמן לערוץ 7.

העלות של מתן תמריצים לחרדים – 1.1 מיליארד שקל. ההכנסה הצפויה למשק – כ-3.4 מיליארד שקל

לדבריו, לכן חשוב להבין מה יכול להניע גברים חרדים לרכוש השכלה אקדמית.

לטענת פרלמן, לפי ניתוח עלות-תועלת שנערך בעקבות ממצאי המחקר, תמריצים כספיים שיינתנו לסטודנטים חרדים לתקופה של שלוש שנים יתרמו לעלייה משמעותית במספר הלומדים החרדים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל. כך יסייעו התמריצים בצמצום העוני ואי השוויון בחלוקת ההכנסות במשק.

לדברי פרלמן, העלות של מתן תמריצים לחרדים מוערכת ב-1.1 מיליארד שקל. ההכנסה הצפויה שבה יזכה המשק בתמורה תהיה כ-3.4 מיליארד שקל נטו.

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?