קלף מיקוח

809 סרבני גט בחמש השנים האחרונות

דו"ח שפרסמה הנהלת בתי הדין הרבניים מביא לראשונה נתונים על היקף התופעה בישראל. ארגוני נשים מתחו ביקורת חריפה על הדו"ח

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בישראל יש 809 זוגות שקשר הנישואים שלהם לא הסתיים, אף על פי שבחמש השנים האחרונות התקבלה החלטה שיפוטית על גירושיהם. לפי דו"ח שפרסמה הנהלת בתי הדין הרבניים, ב-2016 לבדה היו 285 זוגות שבעניינם נקבע כי על הבעל לתת גט לאשתו, ולמרות זאת לא התגרשו.

הדו"ח של בתי הדין הרבניים הוא המסמך הראשון המספק נתונים רשמיים על ההיקף של תופעת סרבנות הגט. לפי הדו"ח, ב-2012 היו 95 סרבני גט, ב-2013 94, ב-2014 108 וב-2015 157 בני זוג שסירבו ליישם את החלטת בית הדין על גירושיהם. מתחילת שנת 2017 ועד לעריכת הדו"ח, בראשית החודש, נרשמו 70 מקרים נוספים.

התיקים שבהם מסרב הגבר לתת גט לאשתו הם פחות מ-1.5% מכלל תיקי הגירושים שהגיעו לבתי הדין בתקופה שנבדקה (כ-56 אלף זוגות התגרשו בתקופה זו). מספר הנשים הסרבניות גדול במעט מזה של הסרבנים הגברים, והן גורמות לעיכוב הגט ב-53% מהמקרים.

הדין הדתי אוסר על אשה נשואה לנהל מערכת יחסים עם אדם שאינו בעלה הרשמי. האיסור על הגבר לשאת יותר מאשה אחת

מספרן של סרבניות הגט גדול במעט מזה של הסרבנים הגברים, והן גורמות לעיכוב הגט ב-53% מהמקרים

קל יותר. במקרים חריגים, כגון סרבנות קשה של האשה או מצב בריאותי קשה שלה, יש לבית דין סמכות להתיר לגבר להתחתן עם אשה נוספת.

ההבדל בין היחס של ההלכה לגברים ולנשים בעניין זה הופך לעתים את מתן הסכמה לסיום הקשר לקלף מיקוח, שבאמצעותו גברים כולאים את נשותיהם בקשר שהן אינן רוצות בו. בית הדין הרבני יכול להטיל על סרבני גט עיצומים שונים, מצו אישור יציאה מן הארץ ועד לעונש מאסר.

לפי ידיעה ב-ynet, דווקא בשנים שבהן זוהתה מגמה ברורה של גידול במספרם של סרבני הגט פחת השימוש באותן סנקציות: 19 סרבנים נשלחו לכלא ב-2012 ורק תשעה ב-2016. האסיר הוותיק ביותר מבין סרבני הגט יושב בכלא כבר 14 שנים, ועדיין מתעקש שלא לגרש את אשתו-בנפרד.

ארגוני נשים מתחו ביקורת חריפה על הדו"ח. בתיה כהנא-דרור, יו"ר ארגון מבוי סתום שמסייע למסורבות גט, אמרה לאתר "כיפה": "זה פשוט בדיחה. אי אפשר אפילו להתחיל את ההשוואה בין גברים לנשים. גבר יכול לקיים זוגיות ויחסים עם אשה אחרת, להוליד ילדים, ולהמשיך את חייו גם כשהוא נשוי. אם אשה תעשה זאת, ילדיה יהיו ממזרים... אשה שבעלה מסרב לתת לה גט נמצאת בכלא. כפשוטו. אסור לה להיות עם אף גבר".

גם בארגון "קולך" יצאו נגד עצם ההשוואה. "הצגת מסורבות הגט ומסורבי הגט כנתונים ממשיכה לעסוק בשאלה המספרית ולא במתן פתרונות אמיתיים לבעיית הסרבנות. הפתרונות קיימים בידיהם של בתי הדין הרבניים. הם יכולים לעשות יותר".

מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי, אמר עם פרסום הדו"ח: "כל יום של עיכוב בסידור גט של מסורבת גט או מסורב גט, הוא 'יום נוסף יותר מדי' ובלתי ראוי. בת הזוג או בן הזוג הזכאים לגט הם בבחינת עולם מלא הראוי לסיוע ולהצלה. בתי הדין הרבניים עושים לילות כימים כדי למצוא פתרונות ולהביא מקרים עגומים לידי סיום".

לידיעה ב-ynet

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?