הגיעו מים עד נפש

התאחדות המלונות: עלות הכשרות – 366 מ' שקל בשנה

המלונאים, תנועת נאמני תורה ועבודה ואיגוד המסעדות ביקשו להצטרף כידידי בית המשפט לעתירה נגד המונופול של הרבנות הראשית בתחום הכשרות

אולם שמחות ובו שלטים המכריזים על כשרות המזון. צילום: יעקב, ויקיפדיהאולם שמחות ובו שלטים המכריזים על כשרות המזון (צילום אילוסטרציה). צילום: יעקב, ויקיפדיה

התאחדות המלונות, תנועת נאמני תורה ועבודה ואיגוד המסעדות ביקשו היום להצטרף כידידי בית המשפט לעתירה שהוגשה לבג"ץ, שעניינה ביטול המונופול של הרבנות הראשית בתחום הכשרות. "הגיעו מים עד נפש. מונופול הכשרות מייקר את המחירים לאורחים", מסרה התאחדות המלונות.

מנכ"ל התאחדות המלונות, נועז בר ניר, מבהיר בפנייה לבית המשפט כי עלויות הכשרות לחברי ההתאחדות מסתכמות בכ-366 מיליון שקל בשנה. לפי המסמך, מוצרים כשרים כמו תירס, תאנים, תותים וביצים קלופות המוחזקים במקררים בבתי מלון נפסלים על ידי משגיחי הכשרות מטעם הרבנות הראשית. הרבנות גם מתירה להגיש פטריות וירקות עלים כמו חסה ופטרוזיליה רק מתוצרת מבוקרת כמו "גוש קטיף".

המונופול של הרבנות הראשית על הכשרות הוא "מונופול רע — רע למסורת, רע לכשרות, ורע לציבור, שמצביע ברגליו ומבכר לנפוש בחו"ל במקומות לא כשרים. יש צורך בשינוי מהותי וברפורמה יסודית שתקודם ותנוהל באופן מיידי", טוענים בבקשה איגוד המסעדות והתאחדות המלונות.

התאחדות המלונות: עלויות הכשרות המופקעות מחלחלות למחירים שהמלונות גובים מאורחיהם

"TheMarker" מציין כי את העתירה המקורית הגישו שני בעלי מסעדות בירושלים, והיא מכוונת נגד הרבנות הראשית, המשרד לשירותי דת והמועצה הדתית ירושלים. נטען בה כי יש לאפשר לגופים נוספים, מלבד הרבנות, להעניק כשרות.

חדשות 2 מציינים כי העותרים טוענים גם שהמבנה של מערך הכשרות וחלוקת הסמכויות בין הרבנות והמועצות הדתיות מובילים לכך ש"תעודות הכשרות המוענקות בארץ אינן בעלת סטנדרט אחיד ואין לכשרות כללים אחידים מחייבים". לכן כל מלון ומסעדה כפופים למשגיח המקומי או למועצה הדתית ביישוב שבו הם ממוקמים.

העותרים הדגישו כי לעתים הרבנות דורשת להעסיק משגיחים שאינם מתאימים לתפקיד, רק בשל היותם מקורבים לבעלי סמכויות ברבנות או במועצה דתית מסוימת – ואף גם מבקשת להקצות "חדרי אירוח בפנסיון מלא" למשגיחים ולבני משפחותיהם בסופי שבוע ובחגים.

"עלויות הכשרות המופקעות מחלחלות למחירים שהמלונות גובים מאורחיהם, ומהוות חלק מהסיבות לפערים הגדולים בין המחירים בארץ למחירי חופשה בחו"ל", הסביר בר ניר.

לידיעה בחדשות 2

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?