לא יובילו תפילה

איגוד הרבנים האורתודוקסים: נשים לא ישרתו כרבות

מסמך של הארגון המוביל ביהדות האורתודוקסית בארה"ב קובע כי נשים לא יתמנו לתפקיד של מנהיגה רוחנית הלכתית. הפסיקה מעוררת חשש לפרישה של קהילות מהאיגוד

פלוריאן חינסקי, רבה בבלגיה. צילום: 7akp4zz, wikipediaפלוריאן חינסקי, רבה בבלגיה (צילום אילוסטרציה). צילום: 7akp4zz, wikipedia

איגוד הרבנים האורתודוקסים בארצות הברית (Orthodox Union – OU) פרסם מסמך הקובע כי נשים אינן יכולות לשמש בתפקידי מנהיגות הלכתית. הפסיקה, שעליה חתומים שבעה מבכירי הרבנים באורתודוקסיה המודרנית, קובעת כי "אשה לא תמונה לכהונה בתפקיד רבני". נוסח זה מונע מנשים למלא משרות דתיות בקהילותיהן, גם אם אין להן תואר רבני. על הקהילות נאסר להתיר לנשים להוביל תפילות או טקסים דתיים, וכן לפסוק בעניינים הלכתיים.

החלטת האיגוד ממשיכה את הקו השמרני שנוקטת התאחדות הרבנים של אמריקה (RCA) שהודיעה לפני כשנה וחצי כי היא אוסרת על חבריה למנות אשה לתפקיד רבני. OU הוא הארגון הגדול ביותר באורתודוקסיה המודרנית בארה"ב.

העיתון היהודי "פורוורד" פרסם בשבוע שעבר ידיעה על הפסיקה של איגוד הרבנים האורתודוקסים. על הפסיקה חתמו בין השאר הרב הרשל שכטר מה"ישיבה יוניברסיטי", הרב גדליה דב שווארץ, אב בית הדין של ה-RCA, והרב בנימין יודין, מהבולטים שברבני ניו ג'רזי.

הפסיקה גררה ביקורת רבה מצדם של רבנים המשויכים לאורתודוקסיה המודרנית בארה"ב, מציין ynet. "עדיף שה-OU יתעסק בפסיקות בענייני טונה", אמר הרב שמואל הרצפלד, רב קהילת "אוהב שלום". הרצפלד רמז למחלקת הכשרות של הארגון,

ארגון קולך: החלטת רבני OUמסיגה את השיח ואת הקהילות עצמן עשרות שנים אחורה

שהפכה אותו למותג הכשרות הגדול בעולם.

לא ברור איך תשפיע ההחלטה על בתי כנסת שבהם מועסקות נשים בתפקיד של מנהיגה רוחנית הלכתית (מהר"ת). אלן פגין, סגן נשיא בכיר ב-OU, הבהיר כי באיגוד מקווים שקהילות המעסיקות נשים בתפקיד זה לא יפרשו מהאיגוד.

הרבנית ד״ר ענת שרבט, מהר"ת החברה בצוות הרבני של ה"היברו אינסטיטיוט" בריברדייל, אמרה כי המסמך ההלכתי שפרסם ה-OU אינו משקף את עמדת הארגון כולו, אלא את דעתם של שבעת הרבנים החתומים עליו בלבד.

ההחלטה שנויה במחלוקת גם בתוך OU. במכתב שהופץ בקרב חברי הוועד בארגון הביעו סגן היו"ר מרדכי כץ ורעייתו מוניק חוסר הסכמה לתוכן ההחלטה וביטאו חשש מפרישת קהילות מהאיגוד.

ארגון "קולך", הפועל לקידום מנהיגות נשית רוחנית, מסר כי החלטת רבני OU "מסיגה את השיח ואת הקהילות עצמן עשרות שנים אחורה. שותפות נשים בתפקידי הנהגה רוחניים והלכתיים ביהדות האורתודוקסית בארה"ב ובישראל היא מהלך חי ובר-קיימא שלא ניתן להתעלם ממנו".

ראשי תנועת נאמני תורה ועבודה, ממובילי השיח הליברלי בציבוריות הדתית, מסרו כי הם "מצרים על הניסיונות לעכב את השתלבותן של נשים באופן משמעותי כמנהיגות רוחניות והלכתיות".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?