כלים בלי הכשר בד"ץ

מאבק צניעות או פרוטקשן

חנות לכלים חד פעמיים במאה שערים סובלת מהתנכלויות, איומים וניסיון לסחיטת כספים

שלט במאה שערים. צילום: Ben Piven, flickrשלט במאה שערים. צילום: Ben Piven, flickr

חנות שנפתחה לאחרונה במאה שערים סובלת מאיומים, כולל פשקווילים המתפרסמים נגדה. לפי כתבה באתר "בחדרי חרדים", ההתנכלויות לחנות, ששמה "כלים חד-פעמי", החלו לפני יותר משנה, אז החלו שיפוצים בבניין שבו היא ממוקמת.

אנשי "ועד גאולה" במאה שערים לא קיבלו את התוכנית לפתוח חנות במקום, מכיוון שלטענתם היא תפגע בצניעות בשכונה. הם הסכימו כי בבניין יפעלו משרדים, אבל לא חנות. איש מהשוכרים הפוטנציאליים לא הסכים לפתוח משרד בבניין המיועד להשכרה. לבסוף, לפי "בחדרי חרדים", נאלץ בעליו של המבנה להשכיר אותו ל"כלים חד פעמי".

טרם פתיחת החנות הגיעו למקום אנשי "ועד גאולה", חלק ממשמרות הצניעות של העדה החרדית, והציגו לבעלים איסור לפתוח חנות בשכונה ללא אישור מוקדם מהבד"ץ. כשבעלי החנות הביע תמיהה על האיסור, הובהר לו: "כאן לא תהיה חנות".

ביום שבו נפתחה החנות, באמצע דצמבר האחרון, הוצפו רחובות השכונה בפשקווילים שבהם נכתב: "כל הקונה במקום מסייע לדבר עבירה ועובר על עיקול הבד"ץ שליט"א".

מנהל החנות, דוד כהן, סיפר כי מאז מתפרסמים פשקווילים נגדה, מוצאים איסורים לקנות בה, הבעלים והוא סופגים

ביום שבו נפתחה החנות הוצפה השכונה פשקווילים שבהם נכתב: 'כל הקונה במקום מסייע לדבר עבירה ועובר על עיקול הבד"ץ'

איומים ומדי פעם מתקיימות הפגנות מחוץ לחנות.

"ועד גאולה" אף תבע את בעלי החנות בבית הדין של העדה החרדית. הדיון מעולם לא התקיים, משום שהבעלים פנו לבית הדין של הרבנות בירושלים והוציאו מכתב בוררות. במכתב נקבע כי העניין יידון בבית הדין של הרבנות. "ועד גאולה" טען בתגובה כי מכיוון שמדובר ב"ענייני צניעות", רק בית הדין של העדה החרדית יוכל לדון בנושא. "לא הבנתי אילו בעיות צניעות קיימות בחנות של כלים חד פעמיים", תמה בעל החנות.

שני הצדדים המשיכו להחליף מכתבים ובין השאר הזהיר בית הדין של העדה החרדית, כי אם בעלי החנות לא יופיע לדיון יוצא צו האוסר על קנייה בחנות. מנהל החנות סיפר גם, כי עשרה ימים אחרי הפתיחה הגיע לחנות אדם שלא הזדהה ולא הציג את עצמו כקשור לארגון כלשהו, שאמר לו: "תשמע, אפשר לסדר כאן את הדברים, זאת לא מסעדה שמושכת תיירים, אני חושב שצריך לשלם משהו והכל יהיה בסדר".

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?