שומרי החומות

מסלול חדש לחרדים: ישרתו כמשקפים ב"מעבר רחל"

במסלול ישרתו חיילים בוגרים, רובם נשואים ואבות לילדים, במסגרת המותאמת לאורח חייהם

שיקוף ביטחוני. צילום: Ralf Roletschek, wikipediaשיקוף ביטחוני (צילום אילוסטרציה). צילום: Ralf Roletschek, wikipedia

במסגרת פרויקט חדש של המשטרה הצבאית יגויסו חרדים בוגרים לתפקיד של משקפים ביטחוניים במעבר רחל, הסמוך לקבר רחל בבית לחם. "ישראל היום'" דיווח שהפרויקט מכונה "שומרי החומות" והגיוס אליו יתחיל כבר בפברואר.

המתגייסים ל"שומרי החומות" יעברו טירונות ייחודית, המותאמת לאורח חייהם, במחנה ניצנים. אחרי הטירונות הם ישתתפו בהכשרה של משקפים ביטחוניים, שתארך כשבועיים. בתום ההכשרה יחלו החרדים בשיקוף הכבודה של העוברים והשבים במעבר רחל.

הפרויקט יהיה במסלול "שחר", כלומר, המתגייסים יהיו חרדים בוגרים, רובם נשואים עם ילדים, שמשרתים בצבא בתפקיד מקצועי ואינם מיועדים לתפקידי לחימה.

במשטרה הצבאית יתאימו את תנאי השירות של המשרתים בפרויקט לאורח חייהם. בין השאר יאפשרו להם לעבוד במשמרות

החיילים החרדים ישובצו רק בעמדת השיקוף במעבר, שנמצאת בתוך מבנה סגור ומופרדת מהמקום שבו עוברים הפלסטינים

בהתאם לנוחותם. הם יקבלו אוכל כשר וישרתו בנפרד מנשים. לכן החיילים החרדים ישובצו רק בעמדת השיקוף במעבר, שנמצאת בתוך מבנה סגור ומופרדת מהמקום שבו עוברים הפלסטינים. כשיסיימו את השירות הצבאי יקבלו החרדים תעודת משקף ביטחוני, שתאפשר להם לעבוד בתחום זה באזרחות.

"חרדים 10" מציין שבצבא פתחו לאחרונה כמה יחידות לחיילים חרדים. האחרונה שבהן היתה פלוגה לחיילים חרדים בחטיבת הצנחנים. עם זאת, בצבא מתקשים לגייס את מספר החרדים שנקבע בחוק. ב-2016 גייס הצבא רק 2,528 חרדים, ולא 2,700 כפי שנדרש בחוק. כבר עכשיו מתריעים בצבא שהשנה הבעיה עלולה להיות חמורה יותר, מכיוון שבחוק נקבע שהצבא נדרש לגייס לא פחות מ-3,200 חרדים ב-2017.

לידיעה ב"חרדים 10"איך תוכל לפעול?