רבנים נגד הצבא

מרצים בקורס רבנים צבאיים מטיפים נגד ערכי צה"ל

צוערים שהשתתפו בקורס, שמתקיים בבה"ד 1, מספרים על רבנים שמדברים נגד גיוס נשים ולא יהודים, מעודדים חריגה מהוראות הפתיחה באש ומטיפים להעדפה של ההלכה על פני פקודות הצבא

צוערים בקורס רבנים צבאיים (צילום אילוסטרציה). צילום: Alonnardi, wikipediaצוערים בקורס רבנים צבאיים (צילום אילוסטרציה). צילום: Alonnardi, wikipedia

בוגרי קורס רבנים צבאיים, שמתקיים בבה"ד 1, אומרים כי רבים מהמרצים ומהרבנים שמופיעים לפני הצוערים מטיפים להעדפת ההלכה – על פי רוב בפרשנות קיצונית – על פני פקודות הצבא. לדבריהם, חניכי הקורס חשופים גם לערכים הנוגדים את ערכי צה"ל.

בין השאר מספרים הצוערים על מרצה שהסביר ש"אחת הסכנות הכי גדולות לצה"ל היא שילוב של נשים", על רבנים שיוצאים נגד הוראות הפתיחה באש ומסבירים שבעת לחימה מותר לפגוע גם בחפים מפשע ועל שיעורים שבהם יוצאים המרצים נגד גיוס של לא יהודים – דרוזים, בדואים ויוצאי ברית המועצות לשעבר, שאינם יהודים לפי ההלכה.

רב הקורס להכשרת רבנים צבאיים הוא הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת מצפה רמון. קוסטינר הוא מתלמידיו של נשיא ישיבת הר המור, הרב צבי ישראל טאו, מרבני הציונות הדתית, שנאבק נגד מה שנתפס בעיניו כליברליות של צה"ל. בחודש הקודם, בשיעור עם תלמידיו, הרב טאו מתח ביקורת חריפה על הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, ועל ראש אכ"א האלוף חגי טופולנסקי (שפרש מאז), מפני שבחנו שילוב לוחמות בחיל השריון.

"מי חלם על בחורה בתוך טנק?" שאל הרב טאו. "יש היום עמדות שמירה בכל מיני צמתים ביהודה ושומרון. הן מאוישות על ידי ארבעה חיילים, ובחלקן יש שני בנים ושתי בנות. הם נעולים שם במשך זמן ארוך. אסור לתת לזה לעבור, אסור לשתוק".

צוערים בקורס הרבנים אמרו ל"ידיעות אחרונות" כי הרב קוסטינר מחזיק בעמדות דומות. לא פעם אמר הרב קוסטינר בשיעורים בקורס, ששירות נשים הוא בעיה חמורה. מרצים אחרים הבהירו כי הם מסתייגים מהוראות הפתיחה באש ומעדיפים את ההלכה.

מדובר ברבנים קיצוניים, שביד אחת מקבלים מצה"ל משכורת וביד השנייה פוגעים בצבא

רב צבאי במילואים אמר: "הפרשנות המעשית שלהם להלכה מנוגדת לנהלים הצה"ליים. המסר שהם מעבירים הוא שאסור לחוס גם על נשים וילדים בזמן מלחמה. הבעיה היא שהם רואים אותנו, הרבנים הצבאיים, כשליחים שאמורים להעביר את המסרים האלה גם לחיילים".

"מדובר ברבנים קיצוניים, שביד אחת מקבלים מצה"ל משכורת וביד השנייה פוגעים בצבא ומסיתים את החיילים נגד רוח הצבא", אמר אחד מבוגרי הקורס. "הם לא רוצים נשים בצה"ל, לא רוצים גויים, שונאים רפורמים ולא מסתירים שהם נמצאים עמוק בימין האידיאולוגי... השאלה היא איך מאפשרים להם לעשות גם את זה במסגרת צה"ל".

ח"כ רחל עזריה מכולנו אינה חביבה על רבני הציונות הדתית, אף שהיא עצמה דתייה. "החרד"לים החליטו לסמן את הצבא כיעד להשתלטות ומנסים לכפות את תפיסת עולמם על כל הצבא", אמר עזריה. "ראינו את קצה הקרחון בפקודת השילוב הראוי, בפקודת הזקָנים ובכל הסאגה סביב העברת אגף תודעה יהודית מהרבנות הצבאית לאכ"א. כעת אנחנו נחשפים לניסיון להפוך את הרבנות הצבאית לזרוע המבצעת שלהם".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "הרב קוסטינר מלווה את קורס הרבנים הצבאיים מספר רב של שנים, ולא מוכרות פניות בנושא התבטאויותיו. הדברים שנטען כי נאמרו מפי הרב קוסטינר אינם עולים בקנה אחד עם רוח הרבנות הצבאית או הרבנים המשרתים בה, כמו גם עם רוח הרבנים במילואים והרבנים שמלווים את קורס הרבנים הצבאיים. כל פנייה אודות אמירה שאינה הולמת את רוח הממלכתיות והאחדות בצה״ל תיבדק ותטופל בהתאם, ולכן הנחה הרב הצבאי הראשי, תא״ל איל קרים לבצע תחקיר על המקרה העולה בכתבה".

לכתבה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?