היו"ר לטובת בוחריו

חדו"ש: הצעת חוק פטור מארנונה לישיבות עלתה בניגוד להליכים המתחייבים

ועדת הכספים אישרה הצעת חוק הפוטרת בתי כנסת שבהם פועלים בתי מדרש מתשלום ארנונה. החוק יסב לעיריית ירושלים הפסד של עד 24 מיליון שקל בשנה. חדו"ש: את גפני וחבריו לא מעניין מאיפה יבוא הכסף, כל זמן שהוא יבוא מקופת הציבור ויסבסד את אנשיהם

ישיבת סיעת יהדות התורה, 7.11.2011. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צישיבת סיעת יהדות התורה. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צ

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום לקריאה ראשונה הצעת חוק המרחיבה את תחולת הפטור של בתי כנסת מתשלום ארנונה. על פי הצעת החוק, בתי תפילה יזכו לפטור מארנונה גם אם בשעות היום מתקיימים בהם לימודי תורה. ההצעה אושרה למרות התנגדותו של משרד האוצר.

מנכ"ל עיריית ירושלים, אמנון מרחב, אמר: "המשמעות של הצעת החוק היא הפסד כספי של 18 עד 24 מיליון שקל בשנה לעירייה. לפי ההצעה יפטרו גם בתי תפילה שמשלמים שליש ארנונה, קרי, מקבלים הנחה".

בעקבות אישור הצעת החוק אמר הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון: "ועדת הכספים אישרה באופן לא מפתיע את הצעת החוק המשרתת את בוחריו של יו"ר הוועדה, משה גפני, עוד בטרם ניתנו תשובות לשאלות החייבות לקבל מענה לפני העלאת הצעת החוק להצבעה. בניגוד להליכי החקיקה המתחייבים, לא נעשה ניתוח תקציבי ולא אותרו מקורות המימון, לא ניתן מענה למוסדות מקבילים של עדות לא יהודיות ולא היתה כל התייחסות למוסדות אחרים הראויים לפטור מארנונה. את גפני וחבריו לא מעניין מאיפה יבוא הכסף, כל זמן שהוא

מנכ"ל עיריית ירושלים: הפטורים מארנונה הם אחת מאבני הריחיים הכבדות ביותר על תקציב העירייה

יבוא מקופת הציבור ויסבסד את אנשיהם. חבל שהשותפים הקואליציוניים של החרדים ונציגי האופוזיציה מתרפסים פעם נוספת בפני הח"כים החרדים ואינם עומדים על הליכי חקיקה מסודרים, על מתן כל התשובות לפני ההצבעה ולא אחריה ועל דאגה לטובת כלל הציבור ולא רק לאינטרסים הסקטוריאליים של הח"כים החרדים".

מנכ"ל העירייה מרחב הוסיף: "רק לפני שבוע הזכרנו בוועדת הכספים שאנחנו מתמודדים עם פטורים מארנונה בהיקף של 700 מיליון שקל בשנה. הפטורים מארנונה הם אחת מאבני הריחיים הכבדות ביותר על תקציב העירייה".

יו"ר ועדת הכספים גפני מיהדות התורה אמר: "נמצא גם דרך לשפות את עיריית ירושלים. אנחנו סבורים שמדובר כאן בכסף קטן".

לפי ידיעה ב-"TheMarker", הצעת החוק נועדה למנוע מצב שבו בתי כנסת שמתפקדים גם כבתי מדרש, או שנמצאים בתוך מבנים של ישיבות וכוללים, יוחרגו מהחוק הפוטר בתי כנסת מארנונה. את הצעת החוק יזמן חברי הכנסת יואב בן-צור מש"ס ומנחם אליעזר מוזס מיהדות התורה. בדיון התברר שרשויות מקומיות פוטרות מארנונה בתי תפילה, אלא שעיריית ירושלים מחריגה מהפטור בתי כנסת שנמצאים בבתי מדרש וישיבות.

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?