באדיבות הח"כ

תחרות הסחטנות

תחת כותרות יצירתיות מעבירים חברי כנסת עשרות מיליוני שקלים לגופים ועמותות המקורבים לבית היהודי ולש"ס, המקדמים השקפת עולם דתית, כתב נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות"

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל בכניסה לישיבת ממשלה. 28-07-2013. צילום: פלאש 90שר החקלאות, אורי אריאל. צילום: פלאש 90

בתהליך האישור של תקציב 2017 ו-2018 הופרט ההסדר שכונה בעבר כספים קואליציוניים, כתב נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות": במקום מפלגות שמקבלות כספים ומקצות אותם לגופים שקרובים ללבן, כל חבר קואליציה יקצה את הכספים אישית. לדברי ברנע, באופן זה חברי כנסת מהקואליציה להפנות תקציבים לגופים שהם חפצים ביקרם, שרבים מהם מקורבים למפלגות כמו ש"ס והבית היהודי. באופן זה יועברו כמיליארד שקלים למקורביהם של חברי כנסת בכל שנה.

לדוגמה, 34 יועברו מתקציב משרד החקלאות ל"פעולות גרעיני משימה עירוניים". "מדובר בתוספת למימון הגרעינים של השר אורי אריאל מהבית היהודי, שעיסוקם בין השאר בהשבת צעירים דתיים לדת, בהתנחלות בשכונות חילוניות או ערביות ובחיזוק כוחו של אריאל במפלגתו. היד שכתבה לא התביישה לשייך את כל זה למשרד החקלאות, בתקופה שבה החקלאות הישראלית גוועת", כתב ברנע.

דוגמה אחרת: "מאות מיליונים, בכל מיני כותרות יצירתיות, מושקעים ב'זהות יהודית' – שם קוד למוסדות דת שמקורבים לבית היהודי ולש"ס".

סתיו שפיר: הממשלה קנתה את הח"כים בכסף כדי להשתיק אותם ולמנוע בקרה

בין הכותרות היצירתיות הוא מזכיר "פוריות על פי ההלכה", "מיזמים לטיפול בנוער דתי מנותק על רקע אידיאולוגי" או "תוכניות לנוער בסיכון ציוני־דתי".

חברת הכנסת סתיו שפיר מהמחנה הציוני אמרה: "הממשלה קנתה את הח"כים בכסף כדי להשתיק אותם ולמנוע בקרה. אני רואה במו עיני איך ועדת הכספים הופכת ממפקחת על התקציב לאחת שמחלקת כספים לפוליטיקאים כמו בקזינו".

העברות הכספים לחברי כנסת מתאפשרות בתרבות של חוסר בושה, שמאפיינת את ישראל בשנים האחרונות, כתב ברנע. ראשי משרד האוצר החליטו לציין את שמו של חבר הכנסת שפעל להעברת תקציב לכל גוף או עמותה, בתקווה להרתיע את הפוליטיקאים מהענקת מימון לצרכים לא ראויים או לגופים המקדמים השקפת עולם פסולה.

התוצאה היתה הפוכה: "חברי הכנסת לא רק שלא נבהלו מפרסום שמותיהם כלוביסטים של עמותות מפוקפקות, הם התגאו בכך", כתב ברנע. "נוצרה תחרות, מי יסחט את תקציב המדינה יותר למען מטרה מפוקפקת יותר".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?