מי משגיח על המשגיח

מחדלים בפיקוח הכשרות בבית המטבחיים הגדול בישראל

בית המטבחיים דבאח, המייצר יותר מ-50% מהבשר הכשר בישראל, נתון לפיקוח של המועצה הדתית בכרמיאל. יו"ר המועצה, שאול פרץ, מעורב בחברת כוח אדם המספקת למפעל משגיחי כשרות ושוחטים. משגיחי כשרות העובדים במפעל טוענים לבעיות הנובעות מניגוד העניינים שבו נתון פרץ

חרדים קונים בשר כשר למהדרין באחד מסניפי רשת שיווק השקמה של רמי לוי. .17.09.2009 צילום: נתי שוחט, פלאש.  חרדים קונים בשר כשר למהדרין בסניף של רשת רמי לוי (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בית המטבחיים דבאח, שפועל בדיר אל-אסד, מספק למעלה ממחצית מהבשר הכשר בישראל. בית המטבחיים נתון לפיקוח של משגיחי כשרות מטעם המועצה הדתית בכרמיאל ולפי תחקיר שפורסם ב-ynet פעילותם נגועה בניגודי אינטרסים שמובילים למחדלים ולקשיים בתחום הכשרות.

יו"ר המועצה הדתית בכרמיאל הוא שאול פרץ, המקורב לשר הפנים, אריה דרעי. פרץ מעסיק את המפקחים המעניקים את תעודת הכשרות לדבאח. אבל פרץ מעורב גם בחברת כוח האדם המספקת את המשגיחים והשוחטים למפעל. כלומר, פרץ מפקח על עצמו בעסק שמגלגל מחזור של מיליוני שקלים.

בגלל ניגוד העניינים, ייתכן שדבאח נהנה מהקלות בכל הנוגע לכשרות בבית המטבחיים. לפי עדויות של משגיחי כשרות העובדים בבית המטבחיים, יש רגליים לסברה הזאת. "יש פה מחדלים מאוד גדולים", אומר אחד מהם. "פנינו לכולם, אבל לאף אחד לא אכפת. כולם מפחדים".

פרץ, תושב כרמיאל ופעיל ש"ס, עומד בראש המועצה הדתית בעיר כ-16 שנה. הוא מיודד מאוד עם דרעי ונחשב בן בית בביתו. בית המטבחיים דבאח מועסקים כ-20 משגיחי כשרות וכ-20 שוחטים. דבאח משלם את שכרם של משגיחי הכשרות והשוחטים. לפי ההערכות, המשכורות מסתכמות בחצי מיליון שקל בחודש.

עם זאת, המשגיחים והשוחטים מועסקים דרך קבלן משנה, חברה בשם זבחי צדק, שבה מעורב פרץ. גיסתו, אסתר דרעי (שאינה קרובה של אריה דרעי), רשמה את החברה ברשם החברות בפברואר 2004. בינואר 2005 הועברו כל מניות החברה מאסתר דרעי לשולה פרץ, אשתו של שאול פרץ. על תעודת הכשרות של דבאח חתום הרב הראשי של כרמיאל, אליהו מלכה.

יו"ר המועצה הדתית בכרמיאל, שאול פרץ, מקורב מאוד לשר הפנים אריה דרעי

לפני כמה שנים הקימה הרבנות הראשית את מוסד כשרות ארצית, המפקח על בתי עסק הפועלים ביישובים ערביים. הרב מלכה ביקש שהפיקוח על דבאח יישאר בידיו ובקשתו אושרה. בנו של מלכה, יצחק, מונה למפקח על מפעל דבאח. בניגוד לנוהלי הרבנות והמשרד לשירותי דת, יצחק מלכה אינו מועסק על ידי המועצה הדתית כרמיאל, אלא על ידי חברת זבחי צדק של משפחת פרץ.

ברבנות ובעיריית כרמיאל ידעו על הקשר בין פרץ לזבחי צדק, אבל לא פעלו למניעת ניגוד העניינים. "למה להם?" אמר מקור המעורה בפרטים. "המועצה הדתית מתפקדת והוא חבר טוב דרעי. למה להסתבך?"

מהרבנות הראשית נמסר: "בידי מועצת הרבנות שיקול דעת להסמיך רבנויות מקומיות על מתן שירותי כשרות ברשויות מקומיות שבהן אין רב מקומי מכהן. הדבר נעשה ביחס לבית המטבחיים דבאח, כפי שהוא נעשה ביחס למקומות אחרים. למרות זאת, נוכח תלונה שהופנתה לרבנות הראשית לאחרונה נגד נושא משרה במועצה הדתית כרמיאל, שנטען כי הוא מצוי בניגוד עניינים נוכח אינטרס עסקי שיש לו בבית המטבחיים דבאח – העניין נמצא בבדיקה בשיתוף המשרד לשירותי דת. ככל שהטענות יימצאו נכונות, מיותר לציין כי הרבנות הראשית תנקוט את הצעדים המתבקשים".

מדבאח נמסר: "חברתנו מחזיקה בתעודת הכשר ופועלת בהתאם לנוהלי אגף הכשרות הארצית, תוך הקפדה על מילוי כל דרישות והנחיות רב בית המטבחיים, צוות המשגיחים ומפקחי הכשרות, ותחת בקרת הרבנות הראשית. ככל שקיימות טענות על הפרות כלשהן בתחום הפיקוח, הרי שמדובר בטענות זרות, מופרכות ובלתי מבוססות".

לתחקיר ב-ynetאיך תוכל לפעול?