מחיר הכשרות

ברשתות השיווק בעפולה מוכרים רק בשר כשר חלק

מנהל מחלקת הכשרות במועצה הדתית בעיר אינו מאפשר לספקים למכור בשר בכשרות רגילה, בהשגחת הרבנות

חרדים קונים בשר כשר למהדרין באחד מסניפי רשת שיווק השקמה של רמי לוי. .17.09.2009 צילום: נתי שוחט, פלאש.  חרדים קונים בשר כשר למהדרין בסניף של רשת שיווק השקמה של רמי לוי (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש.

תושבי עפולה והסביבה נאלצים לשלם מחיר גבוה על הבשר שהם קונים ברשתות השיווק. הסיבה: מחלקת הכשרות במועצה הדתית בעיר מאפשרת למכור ברשתות השיווק רק בשר כשר חלק – כלומר, בשר שמיוצר בהתאם לאמות מחמירות מבחינה הלכתית.

בעפולה יש שישה סניפים של רשתות מזון שונות, אבל בכולם אפשר לקנות רק בשר חלק. באטליז בסניף של רשת ויקטורי בעיר אומר הקצב לקונים, "אנחנו מוכרים רק חלק". כשהוא מתבקש להסביר את הסיבה לכך, הקצב אומר כי לפי הנחיות הרבנות בעפולה אסור לו לקבל בשר שאינו מוגדר חלק. כך גם בסניף שופרסל ובסניף של רמי לוי בעיר.

לפי כתבה בחדשות 2, חלק מהסניפים של רשתות השיווק בעפולה ניסו להיאבק נגד המדיניות שמנהלת הרבנות בעיר ולמכור בשר בכשרות רגילה. בעקבות הניסיון הזה נשללה מהן תעודת הכשרות. המוכר בסניף של רשת ויקטורי, למשל, אומר ששללו מהסניף את תעודת הכשרות בעקבות ניסיון למכור גם בשר בכשרות רגילה.

מנהלת סניף שופרסל בעפולה: איזה מלחמות היו לי כשנכנסתי לפה... הוא פשוט יוריד לי את תעודת הכשרות

מנהלת סניף שופרסל בעפולה אומרת: "איזה מלחמות היו לי כשנכנסתי לפה, גם עלי זה לא היה מקובל. הוא פשוט יוריד לי את תעודת הכשרות. לא תהיה לי כשרות".

הרב בנינו מבהיר בשיחה עם תחקירנית, שצולמה במצלמה נסתרת, שבעפולה אי אפשר להכניס לחנויות בשר בכשרות רגילה. לדבריו, ההבדל במחיר אינו גדול. אלא שבשר בכשרות חלק יקר יותר, משום שדרושים יותר משגיחי כשרות לבדיקת הייצור והשחיטה אטית יותר.

דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, אומר: "רב בישראל הולך ומצמצם את מספר הספקים לציבור שלו, לקהילה שלו. בעיני זה דבר חמור, משום שכשאיזשהו גורם מצמצם את מספר הספקים בשוק, זה גורם לצמצום התחרות ובהגדרה לעליית מחירים ולצמצום מגוון".

הרב בנינו סירב למסור תגובה לטענות בכתבה. מהרבנות הראשית נמסר: "המידע ייבדק על ידי הרבנות. על פי הנהלים, ככלל, רבנות מקומית מחויבת לאפשר להכניס לבתי עסק כשרים בתחומה תוצרת שניתנה לגביה תעודת הכשר של רבנות מוסמכת אחרת".

לכתבה בחדשות 2איך תוכל לפעול?