כיבוד יום המנוחה

אושרה הצעת חוק האוסרת כפיית עבודה בשבת

את ההצעה העלה ח"כ יגאל גואטה מש"ס, לאחר שבעל עסק במתחם שרונה נקנס אחרי שלא עבד בשבת

מתחם שרונה. צילום: Tamar Hayardeni, wikipediaמתחם שרונה (צילום אילוסטרציה). צילום: Tamar Hayardeni, wikipedia

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה ביום שני לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק הקובעת כי מעסיקים או בעלי מתחמים מסחריים לא יוכלו לכפות על עסק או נותן שירות לעבוד ביום המנוחה השבועי שלו בניגוד לרצונו.

את הצעת החוק יזם חבר הכנסת יגאל גואטה מש"ס, לאחר שבעלי עסק במתחם שרונה בתל אביב נקנס מכיוון שלא פתח את העסק בשבת. הצעת החוק גם אוסרת לדרוש פיצויים מבעל עסק שלא יפעל ביום המנוחה ומונעת את האפשרות לבטל חוזה שנחתם עם בעל עסק כזה.

בדיון קודם בהצעת החוק הסביר גואטה: "גינדי אחזקות קנסו באלפי שקלים בעל עסק במתחם שרונה שלא פתח את העסק שלו בשבת, אף על פי שהוא חילוני שרק ביקש לבלות בחיק משפחתו".

גינדי אחזקות קנסו באלפי שקלים בעל עסק במתחם שרונה שלא פתח את העסק שלו בשבת, אף על פי שהוא חילוני

"השינוי שאנחנו מקדמים הוא לא שינוי בחוק, כמו שינוי של חברה ומדינה", אמר גואטה השבוע. "אם כולנו נבין שאנחנו לא רוצים לכפות על אף אחד כלום, המדינה תתנהל בצורה טובה יותר ובלי חיכוכים. לראיה, כל סיעות הבית תמכו ביוזמה פה אחד, כולל חברי כנסת ממרצ והמחנה הציוני".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף מסיעת כולנו, הוסיף להצעת החוק הסתייגות, שלפיה אפשר יהיה לחייב עבודה בשבת בשירות החיוני להפעלת המתחם, כמו אבטחה או חניון. אלאלוף הדגיש, מדווח "בחדרי חרדים", כי יום המנוחה ייקבע על פי דתו של בעל העסק ולא לפי דתו של בעל המתחם.

בעקבות התוספת הזאת החליט ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה להימנע בהצבעה, אף שהוא אחד מיוזמי הצעת החוק.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?