לטובת השקופים

המשרד לפיתוח הפריפריה מימן אירועי חנוכה מדירי נשים

המשרד בראשות אריה דרעי תמך שנים אחדות באירועי חנוכה בצפון, כדי להוזיל את מחיריהם לתושבים. השנה הועברו תקציבים לאירועים בחדרה, בהשתתפות גברים בלבד

שר הפנים, אריה דרעי, ועורך העיתון החרדי ''משפחה'', יוסי אליטוב, בחתונת בתו של דרעי 21122015 צילום: יעקב כהן, פלאש 90שר הפנים, אריה דרעי, עם עורך העיתון החרדי ''משפחה'', יוסי אליטוב. צילום: יעקב כהן, פלאש 90

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, שבראשו עומד השר אריה דרעי, העביר בחנוכה סכומים גבוהים בעיקר לאירועים שמזוהים עם המגזר החרדי ועם ש"ס. בין השאר הועברו תקציבים למימון קומזיץ סגור לבני ישיבות, תזמורת בלי נגניות ועלונים שאינם כוללים תמונות של נשים.

בידיעה בחדשות 10 מובאת כדוגמה קרית טבעון, שם מתקשים הורים למצוא פעילות לילדיהם בחופשת חנוכה במחיר סביר. תקופה מסוימת העביר המשרד לפיתוח הנגב והגליל תקציבים לתמיכה במופעים בטבעון, כדי להוזיל את מחיריהם. אבל בשלב מסוים הופסקה העברת התקציבים.

הכסף שנגרע מטבעון הגיע בחלקו לתשעה אירועים שהתקיימו בחנוכה בחדרה, שלכולם היה צביון חרדי או מסורתי. הכסף הועבר בעקבות ההסכם שגיבש דרעי כשהתפטר מתפקיד שר הכלכלה ומונה לשר לפיתוח הפריפריה. בהסכם נקבע כי ההגדרה פריפריה תחול גם על ערים בגוש דן, כמו בני ברק, ועל שכונות בירושלים. כך קבעה הממשלה ששכונות מסוימות הן פריפריה חברתית, אם מתגוררים בהן תושבים מעשירון 8 ומטה.

בעקבות ההחלטה דאג סגן ראש עיריית חדרה, בועז ביטון מש"ס, שברשימת האזורים המוטבים תיכלל גם גבעת אולגה.

התזמורת האנדלוסית הופיעה בחדרה בהרכב שאינו כולל נשים

המופעים והאירועים שמומנו בתקציבים אלה היו ברוח מסורתית וחרדית. התזמורת האנדלוסית הופיעה בחדרה בהרכב שאינו כולל נשים, "מופע הילדים הגדול של חנוכה" היה הצגה דתית – "מידה כנגד מידה" של תיאטרון "משמחי לב", ששחקניו הם גברים בלבד. קומזיץ לכבוד חנוכה נועד לבני ישיבות בלבד.

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל מסר בתגובה: "צר לנו כי למרות שמסרנו לכם באופן שקוף את מגוון האירועים שבהם תמכנו במהלך השנה החולפת לכל גוני האוכלוסייה הישראלית – רשויות מוסלמיות ודרוזיות, עולים חדשים ועוד – בחרתם להתמקד דווקא באירועי חנוכה שבאופן טבעי הם בעליי אוריינטציה דתית יותר".

מעיריית חדרה נמסר: "באופן טבעי לאירועי חנוכה יש אוריינטציה דתית מסורתית. בניגוד לנטען על ידיכם, היו בחג החנוכה אירועים רבים שיועדו הן לציבור החילוני והן לציבור הדתי. המשרד לפיתוח הפריפריה אישר תקציב של 474,000 שקלים, ובסך הכל עמדה עלות האירועים על 732,050 שקלים. על פי חלוקת האירועים ניתן ללמוד כי חלקם היו עם נשים שהופיעו על הבמה וחלקם לא".

לידיעה בחדשות 10איך תוכל לפעול?