סכנה לעתיד המשק

חדו"ש: הבטחת הכנסה לאברכים – מעגל קסמים של עוני

הכנסת אישרה את תשלום הקצבה לאברכים, שנפסלה פעמיים בבג"ץ. הוחלט כי גם סטודנטים נזקקים יוכלו לקבל קצבה

כולל אברכים של חסידי ברסלב בבני ברק 19082013 צילום יעקב נאומי פלאש 90 (1)אברכים בכולל של חסידי ברסלב בבני ברק. צילום: יעקב נאומי, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה שנייה ושלישית את החוק המבטיח תשלום הבטחת הכנסת לאברכים. לפי החוק תשולם הבטחת הכנסה גם לסטודנטים מעוטי יכולת.

אברך יקבל 1,040 שקל בחודש, לפי אמות מידה כלכליות. לקבלת הקצבה יידרש האברך להוכיח כי הוא לומד בכולל לפחות 35 עד 40 שעות שבועיות. הקצבה תשולם במשך חמש שנים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "אישור חוק הבטחת הכנסה לאברכים הוא כניעה נוספת של הממשלה לסחטנות של המפלגות החרדיות. אחרי שקצבת הבטחת ההכנסה לאברכים נפסלה פעמיים על ידי בג"ץ בשל היותה מפלה, הלבישו על הצעת החוק החדשה עלה תאנה ציני של הטבות מזעריות לסטודנטים חילונים, אך לא לאחרים, כדי

הרב רגב: על הצעת החוק החדשה הלבישו עלה תאנה ציני של הטבות מזעריות לסטודנטים חילונים, אך לא לאחרים, כדי להכשיר את המשך הסיוע הגדול לאברכים

להכשיר את המשך הסיוע הגדול לאברכים. מדובר במעגל קסמים, שכן תיאורם של האברכים כ'נזקקים' הוא פועל יוצא של הלחץ שמפעילה המנהיגות החרדית שקוראת להם להישאר בישיבות ולא לצאת לעבודה".

הרב רגב הוסיף: "החוק הוא פיגוע בכלכלת ישראל ומסכל את המאמץ לעודד אברכים להיכנס לשוק העבודה במקום להישען על הקופה הציבורית. לדעת כל מומחי הכלכלה, השארתם של האברכים בישיבות במקום יציאה של רובם לשוק העבודה מסכנת את עתידו של המשק".

אתר "חרדים 10" מציין שהצעת החוק שאושרה מעניקה תנאים שווים לקבלת הקצבה לאברכים וללומדים לימודים על-תיכוניים. כן נקבע כי תקציב קרן הסיוע לסטודנטים נזקקים במוסדות להשכלה גבוהה יהיה גבוה ב-21% לפחות מסכום הסיוע ללומדי תורה נזקקים.

לידיעה ב"חרדים 10"איך תוכל לפעול?