אור או חושך

69% תומכים במתן אפשרות לנשים להדליק נרות חנוכה בכותל המערבי

סקר של מכון סמית בהזמנת חדו"ש: גם בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה הלא חרדיות יש תמיכה גבוהה בכך. חדו"ש: הכותל נפל שבי בידי הממסד האורתודוקסי החרדי, אשר בניגוד גמור לרצון הציבור מנסה להשליט את דעתו באמצעים של סחטנות פוליטית

תמיכה במתן אפשרות לנשים להדליק נרות חנוכה ברחבת הכותל המערביתמיכה במתן אפשרות לנשים להדליק נרות חנוכה ברחבת הכותל המערבי

69% מהציבור היהודי בישראל ו-76% מהאוכלוסייה הלא חרדית תומכים במתן אפשרות לנשים להדליק נרות חנוכה בעזרת הנשים ברחבת הכותל המערבי. 31% מתנגדים לכך. בין החילונים 90% תומכים ובין המסורתיים 75%. אבל בין הדתיים 75% מתנגדים ובין החרדים 93% מתנגדים.

כך עולה מסקר שערך החודש מכון סמית בהזמנתה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. מדובר בסקר טלפוני שבוצע בקרב מדגם מייצג של 500 איש מתוך האוכלוסייה היהודית הבוגרת. הסקר בדק את עמדות הציבור היהודי ביחס לשתי עמדות חלוקות באשר לאפשרות של נשים להדליק נרות חנוכה ברחבת הכותל ובעזרת הנשים. כזכור, בשנה שעברה סירב רב הכותל לאפשר לשרות ולח"כיות להשתתף בטקס הדלקת הנרות הממלכתי שנערך ברחבת הכותל. רב הכותל גם סירב לאפשרות שנשות הכותל ידליקו נרות חנוכה ברחבת הנשים, בניגוד לעמדת משרד היועץ המשפטי לממשלה ולדרישת נשות הכותל.

הנשאלים ביקשו להביע תמיכה באחת משתי העמדות שלהלן: עמדת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שלפיה מניעת השתתפותן של נשים בטקסים ממלכתיים בכותל מעצם היותן נשים מהווה אפליה פסולה; עמדת רב הכותל, שמתנגד לכך שנשים ידליקו נרות חנוכה בטקסים ממלכתיים ברחבת הכותל או בעזרת הנשים בכותל.

הערב, יום שלישי, 27 בדצמבר, בשעה 18:30, תתקיים הדלקת הנרות של נשות הכותל בעזרת הנשים בכותל המערבי, בשל התנגדות של רב הכותל לקיים טקס הדלקת נרות חנוכה ממלכתי גם בעזרת הנשים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"ישראל ניצבת בין עמדות קוטביות באשר לזהותה כמדינה יהודית ודמוקרטית. למרבה הצער, לאחר שחרור הכותל הוא נפל שבי בידי הממסד האורתודוקסי החרדי, אשר בניגוד

בשנה שעברה סירב רב הכותל לאפשר לשרות ולח"כיות להשתתף בטקס הדלקת הנרות הממלכתי שנערך ברחבת הכותל

גמור לרצון הציבור מנסה להשליט את דעתו באמצעים של סחטנות פוליטית. המאבק על הכותל הוא מאבק על שוויון מעמד האשה ועל ערכי חופש הדת. המאבק העלה את ישראל על מסלול התנגשות עם יהדות התפוצות. הגיע הזמן לממש את הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ומצפון ולהחזיר את הכותל לעם היהודי כולו".

רגב הוסיף: "אסור להשלים עם התרגילים שנקט רב הכותל בשנה שעברה, שכללו את הרחקת הנשים מרחבת הכותל אל מרפסת הישיבה המשקיפה עליה. אם אין רב הכותל רוצה לשתף נשים בהדלקה בעזרת הגברים, יואיל להעתיק את ההדלקה הממלכתית אל הרחבה המשותפת שמאחוריה".

נוסח שאלת הסקר היה: "ישנן שתי עמדות לגבי הדלקת נרות חנוכה על ידי נשים ברחבת הכותל ובעזרת הנשים. באיזו מהן את/ה תומך/ת: בעמדת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שטוענת שמניעת השתתפותן של נשים בטקסים ממלכתיים בכותל מהיותן נשים זאת אפליה פסולה, כלומר תומכת במתן אפשרות לנשים להדליק נרות חנוכה במעמד זה, או בעמדת רב הכותל שמתנגד לכך שנשים ידליקו נרות חנוכה בטקסים ממלכתיים ברחבת הכותל או בעזרת נשים בכותל".

69% הביעו תמיכה במתן אפשרות לנשים להדליק נרות חנוכה ברחבת הכותל ו-38% הביעו התנגדות. למרות ש-75% מהדתיים מתנגדים, 53% ממצביעי הבית היהודי תומכים. הנתונים האלה מוכיחים שוב כי אחוז ניכר ממצביעי הבית היהודי הם חילונים ומסורתיים בעלי גישה פלורליסטית.

ביתר מפלגות הקואליציה: 65% ממצביעי הליכוד תומכים במתן אפשרות לנשים להדליק נרות חנוכה ברחבת הכותל, 76% ממצביעי כולנו ו-92% ממצביעי ישראל ביתנו. 89% ממצביעי ש"ס מתנגדים ו-100% ממצביעי יהדות התורה מתנגדים.

התמיכה באופוזיציה: 94% ממצביעי המחנה הציוני, 89% ממצביעי יש עתיד ו-100%ממצביעי מרצ.איך תוכל לפעול?