רק בשכונות קיצוניות

חיילים חרדים: צה"ל אינו מאפשר נסיעה על אזרחי

חיילים חרדים סובלים מהצקות והטרדות בשכונות מגוריהם, אבל לדבריהם הצבא אינו ממהר לאשר להם לנסוע בתחבורה ציבורית בבגדים אזרחיים

חיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה''. צילום: Naama, wikipediaחיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה'' (צילום אילוסטרציה). צילום: Naama, wikipedia

חיילים חרדים טוענים כי אף שהם סובלים מהצקות והטרדות אם הם באים לשכונות חרדיות במדים, הצבא אינו ממהר להנפיק להם אישור נסיעה בבגדים אזרחיים.

חיילים זכאים לנסיעה חינם בתחבורה ציבורית רק אם הם לובשים מדים. אישור נסיעה בלבוש אזרחי מונפק בדרך כלל לחיילים ערבים, שעלולים להיות בסיכון אם יילכו במדים באזור מגוריהם.

בשנים האחרונות החל צה"ל להעניק אישור ללבוש אזרחי גם לחיילים חרדים. בשבועות האחרונים, לפי "כיכר השבת", חיילים חרדים שדרשו לקבל אישור נסיעה בבגדים אזרחיים לאחר שספגו השפלות ומכות לא נענו.

חייל המתגורר בעיר חרדית סיפר למפקדו שאחיותיו לא התקבלו לסמינר מכיוון שהוא נראה לובש מדים בסמוך לבית המשפחה. חייל חרדי אחר סיפר ל"כיכר השבת" כי רבים מחבריו נאלצים לפשוט את מדיהם בשירותים בתחנה המרכזית ולשלם על הנסיעות מכספם הפרטי.

חייל המתגורר בעיר חרדית סיפר למפקדו שאחיותיו לא התקבלו לסמינר מכיוון שהוא נראה לובש מדים

חייל חרדי נוסף טען שחרדים קיצוניים הפגינו בסמוך לבית העסק של הוריו, מכיוון שבניהם משרתים בצבא. לדברי החייל, המחאה הסבה למשפחה נזק כלכלי כבד.

מקורות בצה"ל אישרו כי בצבא מקשים על הנפקת האישור. לטענתם, הצקות ואלימות פיזית נגד חייל אינן סיבות מספיקות להנפקת אישור ללבוש אזרחי. לדברי מקורות אלה, כיום ניתן אישור לנסיעה בבגדים אזרחיים רק לחיילים תושבי שכונות קיצוניות דוגמת מאה שערים ובית ישראל בירושלים וכמה רחובות בודדים בבית שמש.

דובר צה"ל מסר: "צה"ל עושה כל שנדרש על מנת להגן על חייליו החרדים ולאפשר להם שירות מכבד במקביל להמשך שגרת חייהם. כל בקשת חייל לנוע בלבוש אזרחי מחוץ לבסיסי צה"ל נבחנת לגופה בוועדה המתקיימת בתדירות גבוהה ובהתאם לצורך. לכלל החיילים ישנה אפשרות לערער על תוצאות הוועדה".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?